Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim a Mun se znovu sešli. Zajistí Trumpovi nobelovku za mír, nebo přidělají USA starosti?

Kim a Mun se znovu sešli. Zajistí Trumpovi nobelovku za mír, nebo přidělají USA starosti?

V úterý se znovu sešel jihokorejský prezident Mun Če-in se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Oficiálním cílem rozhovorů je denuklearizace Korejského poloostrova a zmenšení napětí. Mluvit se ale zřejmě bude hlavně o mírové smlouvě mezi oběma zeměmi. Ta by však mohla vést k oslabení vztahů mezi Jižní Koreou a USA a tím posílit Severní Koreu.

Jihokorejský prezident Mun tentokráte přiletěl za severokorejským vůdcem Kimem do hlavního města KLDR Pchjongjangu. Kim ho přivítal přímo na letišti, což je pokládáno za velmi vstřícné gesto. Jde už o třetí letošní schůzku, jednání mají trvat tři dny a očekává se, že budou velmi složitá. Oba státníci totiž mají o jejich výsledku zcela opačné představy.

Kim Čong-un chce dosáhnout hlavně uzavření mírové smlouvy mezi Jižní a Severní Koreou, která by formálně ukončila Korejskou válku z let 1950 – 1953. Ta totiž skončila pouhým příměřím, které navíc Severní Korea v roce 2013 vypověděla. Pro Kima je uzavření takové smlouvy důležité ze dvou důvodů. Za prvé to bude znamenat formální uznání Severní Koreje jako samostatného a nikým nezpochybňovaného státu. Po druhé světové válce totiž měla vzniknout na základě dohod vítězných spojenců jedna nezávislá Korea. Jak Severní tak Jižní Korea se této fikce drží a tvrdí, že právě ona je tím jediným státem.

Za druhé by uzavření definitivní mírové smlouvy bylo důvodem ke zrušení Velitelství spojených národů (UNC) v Koreji, kde mají hlavní slovo Američané. UNC vzniklo poté, co v roce 1950 Rada bezpečnosti v reakci na severokorejský útok na jih odhlasovala rezoluci vyzývající členské země OSN k pomoci Jihu. Vojska OSN, kde hlavní sílu tvořila armáda Spojených států, pak zadržela Severokorejce, a představitel vojsk OSN podepsal i příměří v roce 1953. Zrušení UNC by vedlo v severokorejských představách nakonec k odsunu amerických vojáků z Jižní Koreje nebo alespoň k výraznému zesílení tlaku na jejich odchod.

Takový efekt může mít i mírová deklarace o ukončení války, aniž by Severní a Jižní Korea musely přímo uzavírat mírovou smlouvu. List The New York Times v této souvislosti cituje Cheon Seong-whuna, analytika z jihokorejského think-tanku Asan Institute for Policy Studies, podle kterého pak půjde snadno zpochybnit americkou přítomnost v Jižní Koreji a může přestat fungovat vojenské spojenectví mezi USA a Jižní Koreou. Jenže Severní Korea má oproti Jižní značnou vojenskou převahu. Spojené státy mají z tohoto vývoje podle The New York Times velké obavy.

Jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi samozřejmě nejde o posílení Severní Koreje. Potřebuje ale doma ukázat nějaké výsledky své dosavadní vstřícné politiky vůči severnímu sousedovi, protože jeho popularita klesá. Rád by se proto na oplátku dohodl o dalších krocích na „zmírnění napětí“. Například na stažení části severokorejského dělostřelectva dál od společných hranic tak, aby v jeho dostřelu nebylo hlavní jihokorejské město Soul. A chce přesvědčit Kim Čong-una, aby dále jednal s Američany o svém jaderném odzbrojení.

Severní versus Jižní KoreaSeverní versus Jižní Koreaautor: info.cz

„Prezident Mun se bude snažit vytvořit příhodné prostředí pro rozhovory o odstranění jaderných zbraní mezi KLDR a USA, které se dostaly do patové situace,“ cituje list Financial Times jednoho z poradců jihokorejského prezidenta. Rozhovory uvízly ve slepé uličce, když americký prezident Donald Trump zrušil v srpnu návštěvu svého ministra zahraničí Mikea Pompea v Pchojngjangu. Přitom letos v červnu se Trump sešel s Kimem v Singapuru a pochvaloval si, že se dohodli a že jednání o odstranění severokorejských jaderných zbraní je na dobré cestě.

Problém je zřejmě v tom, že si jak Trump tak Kim představovali, že si dohodli něco jiného. Podle serveru Vox prý Trump Kimovi slíbil mírovou smlouvu o ukončení Korejské války. Jenže očekával, že Kim mu za to nabídne zásadní kroky, pokud jde denuklearizaci. Například, že se vzdá 60 – 70 procent svých jaderných hlavic. Kim měl zase za to, že napřed bude mírová smlouva či deklarace o míru s USA. Mun teď chce nabídnout Kimovi svoji verzi mírové deklarace a přesvědčit ho, že musí udělat viditelné kroky směrem k jadernému odzbrojení.

Kim Čong-un letos zničil svoji jadernou střelnici a zrušil jaderné testy a testy raket. Zároveň ale už před tím prohlásil, že další testy nepotřebuje, protože už vyvinul spolehlivé rakety i nukleární hlavici. Američanům tento krok nestačil. Nyní Kim může nabídnout například seznam svého jaderného arzenálu, tvrdí Charles Knight, odborník na odzbrojení z amerického think-tanku Center for International Policy na serveru The Diplomat. Nebo aspoň těch věcí, o kterých si myslí, že o nich už Američané vědí. Severokorejský diktátor zřejmě také objasní, co si vlastně představuje pod pojmem denuklearizace. Otázkou je, zda to bude Trumpovi stačit pro obnovení jednání s Kimem.

1080p 720p 360p
Kim Trumpa okouzlil, dohoda je ale jen cár papíru, říká Marek Hudema přímo se summitu

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1