Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim chce světu pootevřít Severní Koreu. Luxusní rezort buduje na plážích, ze kterých pálí rakety

Kim chce světu pootevřít Severní Koreu. Luxusní rezort buduje na plážích, ze kterých pálí rakety

Kim Čong-un chce prorazit v turistickém průmyslu. Přestože se to zdá jako nerozumný plán, množství západních investorů, kteří chtějí svými prostředky pomoci vybudovat přímořské letovisko, podle severokorejských úředníků denně narůstá. Ráj pro turisty by měl přitom vzniknout v místech, kde v současnosti diktátor testuje nové rakety.

Velkolepé přímořské letovisko má vzniknout u východního pobřeží KLDR a jeho centrem má být přístavní město Wonsan. Právě z této oblasti ale v uplynulých měsících odpálila armáda nejméně 40 testovacích raket, které tento rok vyhrotily vztah země se Spojenými státy. Severokorejští úředníci jsou přesto přesvědčeni, že ani to neodláká zahraniční investory, kteří by se měli na zvelebení místa značnou měrou podílet.

Severokorejci chtějí nalákat až 10 milionů turistů ročně. Na plážích ale pořádají vojenská cvičení

O plánech na vznik letoviska se začalo poprvé mluvit v roce 2014. V následujících dvou letech pak vyšly podle agentury Reuters v korejštině, čínštině, ruštině a angličtině brožurky pro investory. Zájemcům nabízejí podílnictví na projektech v oblasti, která by se dle plánů měla rozprostírat na 400 kilometrech čtverečních. Zájemci z ciziny mohou pomoci Kimovi například postavit za 7,3 milionů dolarů obchodní centrum, za 123 milionů dolarů golfové hřiště, a nebo mohou investovat do rozvoje centra města, které chtějí Severokorejci vylepšit za 197 milionů dolarů.

Plánovaný rezort dle brožury nabídne historické pamětihodnosti, deset písečných pláží, až 680 turistických atrakcí, přírodní jezera a léčivé bahno, které prý pomáhá při nervových bolestech a onemocnění střev.

Tvůrci projektu předpokládají, že letovisko přiláká zpočátku asi milion návštěvníků ročně, v blízké budoucnosti lze pak prý očekávat příliv až 10 milionů turistů za rok. KLDR přitom neuveřejňuje statistiky týkající se turismu. Čína o svých občanech, kteří se do KLDR vydávají, uveřejnila čísla naposledy v roce 2012. Tehdy na sever Korejského poloostrova zavítalo 237 tisíc Číňanů. Do Jižní Koreje pro srovnání v roce 2016 přicestovalo 8 milionů obyvatel Číny.

Inspiraci hledali úředníci ve Španělsku. Investory ale zatím příliš nepřesvědčili

Dle dat Korejského námořního institutu vynáší turismus KLDR ročně asi 44 miliard dolarů, což je 0,8 % hrubého domácího produktu (HDP). 80 % všech zahraničních návštěvníků pochází z Číny.

Inspiraci na vybudování nového rezortu sbírají severokorejští úředníci i v zahraničí. V červnu například jejich delegace objížděla španělské pobřeží a navštívila jedny z největších středomořských středisek Marina d’Or a Benidorm. „Taková místa skutečně viděli na vlastní oči a některé z nich si natočili,“ potvrdil mluvčí severokorejské ambasády v Madridu.

V roce 2015 se ve Wonsanu konala konference pro investory, na které severokorejští úředníci plány na zbudování letoviska představili. Přítomné dvě stovky investorů prý ale příliš nepřesvědčili. „Jen nám popsali, jak skvělá příležitost to je a nedokázali připustit, že by jejich projekt mohl mít nějakou slabinu, co se týče možných problémů v oblasti,“ potvrdil Simon Cockerel z pekingské cestovní kanceláře Koryo Tours. Kvůli raketovým testům uvalila OSN na zemi rozsáhlé sankce a situace v zemi, jejíž lídr si navzájem s Donaldem Trumpem hrozí už pravidelně vzájemnými útoky, je pro investory zřejmě zbytečným riskem. Severokorejští úředníci ale stále tvrdí, že "zájem západních investorů roste každý den".

Plány by mohl Severokorejcům překazit Warmbierův případ

Kromě raketových testů, které lze sledovat přímo z jedné z pláží, kde by se později měli opalovat západní turisté, může být problémem hlavně neatraktivita regionu. Americké úřady v polovině tohoto roku zakázaly svým občanům do země cestovat. Stalo se tak v reakci na smrt amerického studenta Otto Warmbiera, kterého na zájezdě v KLDR v roce 2016 zatkli, protože se pokusil v hotelu ukrást propagandistický plakát. Muž byl pak odsouzen na 15 let nucených prací a KLDR jej v zuboženém stavu jako akt „shovívavosti“ vrátila do USA, kde týden na to zemřel.

Přestože vztah Spojených států a Severní Koreje je dlouhodobě vyhrocený, není jisté zda Warmbierův případ neodláká i turisty z dalších zemí, s jejichž financemi už Kim Čong-un počítá do státní kasy. Celý projekt Wonsanu má totiž pro něj ještě jiný význam.

Kim Čong-un zatím nemá mnoho zásluh. Výstavbou letoviska chce posílit svou pozici

Přestože armáda stojí v zemi při rozdělování státního rozpočtu vždy na prvním místě, Kim Čong-un chce dle analytiků posílit také roli služeb, proto se rozhodl pro projekt přímořského letoviska. Místo má přitom pro Kima zvláštní symboliku. Trávil zde část svého dětství a právě sem připlul jeho dědeček Kim Ir-sen v roce 1945 se sovětskými vojáky, aby založil po porážce Japonska Severní Koreu.

Kim Čon-un si po šesti letech ve funkci vůdce KLDR zatím nemůže připsat tak velké zásluhy. Dle expertů i uprchlíků z KLDR si proto potřebuje upevnit pozici natolik, aby mohl v čele diktátorského režimu setrvávat dál. A vybudovat honosný rezort, který místní ekonomice dle jeho představ přinese miliony, a ještě v místech, kde se tvořily dějiny země, by bylo mistrovské dílo, které by mu zajistilo další existenci v roli lídra zřejmě nejméně svobodné země na světě.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744