Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim Čong-un drží naše děti jako rukojmí, tvrdí uprchlý severokorejský diplomat

Kim Čong-un drží naše děti jako rukojmí, tvrdí uprchlý severokorejský diplomat

Společně s manželkou a dětmi se mu podařilo uprchnout z autoritativního režimu Severní Koreje. „Taková šance se naskytne jen jednou za život,“ tvrdí Thae Yong Ho, který emigroval při cestě do Londýna. Kim Čong-unovi diplomaté totiž cestují za hranice zásadně bez dětí. Ty si autoritativní vůdce v zemi nechává jako pojistku, aby se jeho zaměstnanci nepokoušeli emigrovat.

Uprchlý diplomat Thae Yong Ho v rozhovoru pro CNN uvedl, že jediná šance, jak zlepšit budoucnost Severní Koreje, je vyměnit jejího vůdce. Ačkoli společně s některými věřil, že Kim Čong-un bude díky vzdělání v zahraničí osvícenějším vládcem než jeho otec a dědeček, opak je pravdou. „Dokud bude u moci, neskončí s testy nukleárních zbraní,“ myslí si Thae Yong Ho. Podle informací jihokorejského Institutu pro národní bezpečnost nechal Kim Čong-un od svého nástupu k moci v roce 2011 popravit už téměř 350 nepohodlných lidí.

Další nebezpečí vidí diplomat v možném setkání severokorejského vůdce s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Kim potvrdil, že pokud bude dosud nastolená americká politika vůči Severní Koreji pokračovat, o přerušení jaderného programu neuvažuje. Trump ale při své prezidentské kampani tvrdil, že chce otevřít jednání se Severní Koreou.

Thae Yong Ho varuje před nebezpečným vedlejším efektem setkání. S Kim Čong-unem se totiž zatím nesetkal ani ruský, ani čínský prezident, kteří tím tak snižují jeho legitimitu. A pociťují to tak prý i obyvatelé Severní Koreje. Pokud by se Trump s Kim Čong-unem setkal, reálně by tak uznal jeho legitimitu jako vůdce, se kterým se musí počítat a který se setkává se špičkami světové politiky.

Spojené státy americké od loňského roku kvůli testům nukleárních zbraní zavedly proti Severní Koreji sankce. Nedodávají tam například zbraně ani letecké palivo. To podle bývalého diplomata vytváří na Kim Čong-una silný tlak. K řešení severokorejského problému by ale podle něj měli přispět státníci po celém světě, protože pokud země někdy vyrobí fungující atomovou bombu, v ohrožení pak může být kdokoli.

Severokorejský vůdce má také propracovaný plán, jak zabránit svým diplomatům v emigraci. Na cesty se vždy vydávají sami, bez rodiny. Thae Yong Ho měl tak neuvěřitelné štěstí, že se ocitl služebně v Londýně zároveň s manželkou i dvěma syny. Nezaváhal prý ani minutu, podobná šance by se prý už asi nikdy neopakovala a myslel na to, že synové by mu to v budoucnu nikdy neodpustili. „Cítím se hrozně, protože jsem žil 50 let na špatné straně. Musím na to teď ale zapomenout a hledět do budoucnosti,“ dodává bývalý diplomat.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link