Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim Čong-un klimatologem. Trumpovo potopení Pařížské dohody je vrcholem "morálního vakua"

Kim Čong-un klimatologem. Trumpovo potopení Pařížské dohody je vrcholem "morálního vakua"

Na amerického prezidenta Donalda Trumpa se po jeho oznámení o odstoupení Spojených států od Pařížské klimatické dohody snesla obrovská vlna kritiky od řady politiků ze všech koutů světa. Pozadu však nechce zůstat ani severokorejský režim Kim Čong-una, který se do Trumpa opřel s nebývalou vervou. „Tohle je vrchol sobectví a morálního vakua,“ burácí KLDR a dodává, že Spojené státy „usilují jen o vlastní pohodlí na úkor celé planety“.

Přestože je Severní Korea tradičně považována za světového vyvrhele, i ona se připojila k podpisu 194 zemí, které se rozhodly podílet na celosvětovém úsilí snížit emise a přispět tak k ochraně klimatu. Mimo zůstala jen Nikaragua a Sýrie. K těmto „klimatickým vyvrhelům“ se pak minulý týden připojily i Spojené státy. Rozhodnutí Donalda Trumpa nyní KLDR označila za „krátkozraké a hloupé“.

Komunistický režim v prohlášení zveřejněném Korejskou ústřední tiskovou agenturou (KCNA) píše, že „globální oteplování je jedním z nejvážnějších problémů, kterým dnes lidstvo čelí“ a na Trumpův krok „doplatí celá planeta“. Izolovaná Severní Korea má totiž už dnes obrovský problém s nedostatkem potravin a odborníci varují, že změna klimatu povede k suchu a záplavám, což by mohlo situaci v zemi ještě zhoršit.

„Sobecký akt Spojených států má nejen vážné důsledky pro mezinárodní úsilí o ochranu životního prostředí, představuje však velké nebezpečí také pro další oblasti,“ tvrdí Pchjongjang a varuje další země před tím Trumpa „slepě následovat“.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1