Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim Čong-un není šílenec. Válkou jen vyhrožuje, chce zemřít poklidně ve své posteli, tvrdí CIA

Kim Čong-un děsí i fascinuje celý svět. Jen málokdo by si dovolil vyhrožovat největší jaderné velmoci světa nukleárním útokem, pro severokorejského vůdce to však je denní chleba. Mnozí včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa ho mají z „blázna“, který ohrožuje vlastní lid. „Raketový muž je na své sebevražedné misi, zabít může celý národ,“ vzkázal Trump během zářijového projevu ve Valném shromáždění OSN. Podle CIA však Kim Čong-un není maniakální provokatér, ale „racionální hráč“, který je motivován dlouhodobým a jasným cílem – udržet diktátorský režim při životě.

Jednoho dne se vzbudit a rozhodnout se, že vyšle jadernou hlavici na Los Angels, není to, po čem Kim Čong-un touží, tvrdí Yong Suk Lee z Centra pro korejské mise služby CIA. „Chce ještě dlouhou dobu vládnout a zemřít mírumilovně ve vlastní posteli,“ prohlásil během konference o rostoucím napětí mezi USA a KLDR na Washingtonské univerzitě.

Situaci však nepomáhají ani výroky Donalda Trumpa, který ke korejskému poloostrovu vysílá smíšené signály. Zatímco ministr obrany James Mattis nebo ministr zahraničí Rex Tillerson veřejně prohlašují, že Spojené státy nadále usilují o mírové řešení, Trump neváhá jejich snahu totálně podkopat a slovy o válce a zničení KLDR nešetří. Na taková prohlášení je přitom režim citlivý, o rozpoutání války ale podle CIA ve skutečnosti nestojí.

„Poslední člověk, který chce konflikt na poloostrově, je ve skutečnosti Kim Čong-un,“ uvedl podle CNN na konferenci Lee. „Máme tendenci podceňovat konzervatismus, který je v těchto autoritářských zemích zajetý,“ dodal.

720p 360p
KLDR otestovala vodíkovou bombu

I když si severokorejský vůdce válku navzdory hlasitým výhrůžkám nepřeje, udržování napjatých vztahů se světem mu podle Leeho a Michela Collinse z Centra CIA pro mise ve východní Asii a Pacifiku vyhovuje – vyvolávání strachu mu totiž pomáhá udržet se u kormidla.

„Severní Korea je politický organismus, který při konfrontaci prosperuje,“ tvrdí Lee. Strach navíc vyvolává ochotou odstranit ty, kteří jsou pro Kim Čong-una nepohodlní. Posledním známým případem je vražda jeho nevlastního bratra Kim Čong-nama v Malajsii.

Jak tvrdí Lee a Collins, napadení Jižní Koreji nebo jiného spojence USA severokorejským režimem je vysoce nepravděpodobné. Kim Čong-un si je totiž dobře vědomý toho, že by to vedlo k jeho konci. Napětí však bude pokračovat a hlavní hrozbou zůstává, že jedna ze stran špatně odhadne situaci.  „Potenciál pro rozpoutání konfliktu tu je neustále,“ říká Lee.  

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1