Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim Čong-un není šílenec. Válkou jen vyhrožuje, chce zemřít poklidně ve své posteli, tvrdí CIA

Kim Čong-un děsí i fascinuje celý svět. Jen málokdo by si dovolil vyhrožovat největší jaderné velmoci světa nukleárním útokem, pro severokorejského vůdce to však je denní chleba. Mnozí včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa ho mají z „blázna“, který ohrožuje vlastní lid. „Raketový muž je na své sebevražedné misi, zabít může celý národ,“ vzkázal Trump během zářijového projevu ve Valném shromáždění OSN. Podle CIA však Kim Čong-un není maniakální provokatér, ale „racionální hráč“, který je motivován dlouhodobým a jasným cílem – udržet diktátorský režim při životě.

Jednoho dne se vzbudit a rozhodnout se, že vyšle jadernou hlavici na Los Angels, není to, po čem Kim Čong-un touží, tvrdí Yong Suk Lee z Centra pro korejské mise služby CIA. „Chce ještě dlouhou dobu vládnout a zemřít mírumilovně ve vlastní posteli,“ prohlásil během konference o rostoucím napětí mezi USA a KLDR na Washingtonské univerzitě.

Situaci však nepomáhají ani výroky Donalda Trumpa, který ke korejskému poloostrovu vysílá smíšené signály. Zatímco ministr obrany James Mattis nebo ministr zahraničí Rex Tillerson veřejně prohlašují, že Spojené státy nadále usilují o mírové řešení, Trump neváhá jejich snahu totálně podkopat a slovy o válce a zničení KLDR nešetří. Na taková prohlášení je přitom režim citlivý, o rozpoutání války ale podle CIA ve skutečnosti nestojí.

„Poslední člověk, který chce konflikt na poloostrově, je ve skutečnosti Kim Čong-un,“ uvedl podle CNN na konferenci Lee. „Máme tendenci podceňovat konzervatismus, který je v těchto autoritářských zemích zajetý,“ dodal.

720p 360p
KLDR otestovala vodíkovou bombu

I když si severokorejský vůdce válku navzdory hlasitým výhrůžkám nepřeje, udržování napjatých vztahů se světem mu podle Leeho a Michela Collinse z Centra CIA pro mise ve východní Asii a Pacifiku vyhovuje – vyvolávání strachu mu totiž pomáhá udržet se u kormidla.

„Severní Korea je politický organismus, který při konfrontaci prosperuje,“ tvrdí Lee. Strach navíc vyvolává ochotou odstranit ty, kteří jsou pro Kim Čong-una nepohodlní. Posledním známým případem je vražda jeho nevlastního bratra Kim Čong-nama v Malajsii.

Jak tvrdí Lee a Collins, napadení Jižní Koreji nebo jiného spojence USA severokorejským režimem je vysoce nepravděpodobné. Kim Čong-un si je totiž dobře vědomý toho, že by to vedlo k jeho konci. Napětí však bude pokračovat a hlavní hrozbou zůstává, že jedna ze stran špatně odhadne situaci.  „Potenciál pro rozpoutání konfliktu tu je neustále,“ říká Lee.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1