Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim Čong-un po útěku svého vojáka běsní. Vyměnil stráže a u demarkační linie kope příkop

Kim Čong-un po útěku svého vojáka běsní. Vyměnil stráže a u demarkační linie kope příkop

Případ vojáka, který Kim Čong-unovi dezertoval přímo pod nosem, nadšeně sleduje celý svět, severokorejský lídr však běsní. Aby jasně ukázal, že podobné případy nebude tolerovat, nechal vyměnit stráž u demarkační čáry. Nové fotografie z místa útěku rovněž naznačují, že KLDR tam buduje nový zákop. Ten by měl ztížit útěky dalším svobodychtivým vojákům. 

Bylo to vítězství touhy po svobodě nad okovy totality. Když se minulý týden severokorejský voják rozhodnul utéct z područí zrůdného režimu Kim Čong-una do Jižní Koreje, dostal se přese všechno štěstí do úzkých. Autem sice projel demilitarizovaným pásmem až k demarkační zóně, tam však jeho vůz uvíznul na kluzkém podkladu.

Muž musel auto opustit a čáru překročit po svých, jenže to už mu byli v patách severokorejští vojáci, kteří okamžitě zahájili palbu. Zběh, nyní identifikovaný jako Oh,to dokázal – několik střel ho zasáhlo, ale na svobodnou stranu hranice se dostal živý.

Dramatický útěk severokorejského vojáka zachytilo video:

1080p 720p 360p

Severokorejci teď bleskově napravují své chyby a hranici utěsňují. Strážní, kteří po Ohovi neúspěšně stříleli, byli vyměněni. A podle aktuální fotografie amerického ambasadora v Soulu Marca Knappera se na místě, kudy zběh unikl, kope hluboký příkop.

Ten by měl podle spekulací odborníků sloužit jako překážka pro automobily – i Ohovi se málem podařilo uniknout na druhou stranu jeho vozem – a zároveň by měl sloužit i pro severokorejské vojáky, aby věděli, kde přesně se demarkační linie nachází. Jeden z vojáků totiž neviditelnou čáru během stíhání uprchlíka nakrátko překročil, což vyústilo v reakci Organizace spojených národů (OSN).

Ta obvinila Severní Koreu z porušení podmínek příměří ustavených v roce 1953, kromě překročení demarkační linie zmínila i střelbu vojáků směrem k Jižní Koreji, upozorňuje server BBC.

Voják Oh je mezitím mimo ohrožení života, nicméně jeho ošetřující lékař pro tisk uvedl, že se mu zdají noční můry o tom, že byl unesen zpět do Severní Koreje. „Je to milý člověk, když se mu zdály ty sny o únosu zpět, tak jsme mu raději v pokoji vyvěsili jihokorejskou vlajku a pustili jihokorejskou hudbu,“ řekl doktor Lee Cook-Jong pro server Newsweek.

Doktor nicméně dodává, že Oh si na svůj útěk ponese doživotní vzpomínky. „Jedna z kulek trefila jeho střevo, které muselo být sešito na sedmi místech. Je to pro něj doživotní komplikace, která se projeví na tom, co bude moci jíst,“ dodal lékař.

Výdaje na Ohovo ošetření se vyšplhaly na sto tisíc dolarů a podle všeho půjdou na vrub jihokorejské vlády. Ta přeběhlému vojákovi rovněž zajistí ubytování, vzdělání a rekvalifikační kurzy.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1