Kim Čong-una sžírá paranoia, bojí se, že ho zavraždí. Bezpečnosti podřizuje naprosto vše | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim Čong-una sžírá paranoia, bojí se, že ho zavraždí. Bezpečnosti podřizuje naprosto vše

Kim Čong-una sžírá paranoia, bojí se, že ho zavraždí. Bezpečnosti podřizuje naprosto vše

Severokorejský diktátor Kim Čong-un se snaží působit jako sebevědomý státník. Ve skutečnosti je ale velmi nervózní, že se kolem něho chystá nějaké spiknutí, které ho má připravit o život. Aby zabránil atentátníkům v provedení činu, uchyluje se k celé řadě lstí, tvrdí jihokorejští zpravodajci. O jejich poznatcích informoval The Telegraph.

Kim Čong-un má strach, že se auta, kterými cestuje po KLDR, stanou terčem střelců. A také se neustále bojí leteckého úderu, oznámili ve čtvrtek dle agentury Jonhap zpravodajci na uzavřeném zasedání jihokorejského parlamentu.

Podle jednoho ze zákonodárců, který se účastnil zasedání parlamentu, je severokorejský diktátor posedlý shromažďováním informací od zpravodajských služeb o „operaci, která ho má odstranit“. Z obav o svoji bezpečnost vyráží na cesty po KLDR za úsvitu a raději ani nepoužívá svůj Mercedes, ale mění auta, dodal jihokorejský opoziční politik Lee Cheol-woo, který se parlamentní schůzky účastnil.

Diktátorův strach o život se prohlubuje od března letošního roku, kdy vyšlo najevo, že Spojené státy a Jižní Korea zřizují speciální jednotku, která má v případě vypuknutí války na poloostrově za úkol odstranit vedoucí představitele KLDR a paralyzovat tak režim.

V květnu obvinila KLDR americkou CIA, že osnovala spiknutí s cílem zavraždit Kim Čong-una. Ve spolupráci s jihokorejskou rozvědkou prý Američané chtěli severokorejského vůdce usmrtit během oslav v Pchjongjangu pomocí „biochemické látky“.

Nebezpečí nehrozí Kim Čong-unovi jen zvenčí. Podle deníku the Telegraph se od roku 1945, kdy vládu nad zemí převzala dynastie Kimů, uskutečnilo několik pokusů o převrat. Vnitropolitický boj, ve kterém nejsou tabu ani vraždy a popravy, je v KLDR evergreenem. A před čtyřmi měsíci se v ulicích hlavního města Pchjongjangu odehrála přestřelka mezi armádními frakcemi, která může souviset s tím, že v určitých kruzích vzrostla nespokojenost se způsobem, jakým Kim Čong-un spravuje zemi.

Podle jihokorejských zpravodajských služeb se bezpečnostní opatření kolem Kim Čong-una dramaticky zpřísnila v březnu 2013. Poblíž jeho sídla v Pchjongjangu byla rozmístěna obrněná vozidla, v ulicích města hlídkují jednotky se samopaly a při veřejných vystoupeních severokorejského vůdce začal být blokován telefonní signál, zjevně kvůli obavám, že by díky němu atentátníci mohli odpálit bombu.  

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.