Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim Čong-una sžírá paranoia, bojí se, že ho zavraždí. Bezpečnosti podřizuje naprosto vše

Kim Čong-una sžírá paranoia, bojí se, že ho zavraždí. Bezpečnosti podřizuje naprosto vše

Severokorejský diktátor Kim Čong-un se snaží působit jako sebevědomý státník. Ve skutečnosti je ale velmi nervózní, že se kolem něho chystá nějaké spiknutí, které ho má připravit o život. Aby zabránil atentátníkům v provedení činu, uchyluje se k celé řadě lstí, tvrdí jihokorejští zpravodajci. O jejich poznatcích informoval The Telegraph.

Kim Čong-un má strach, že se auta, kterými cestuje po KLDR, stanou terčem střelců. A také se neustále bojí leteckého úderu, oznámili ve čtvrtek dle agentury Jonhap zpravodajci na uzavřeném zasedání jihokorejského parlamentu.

Podle jednoho ze zákonodárců, který se účastnil zasedání parlamentu, je severokorejský diktátor posedlý shromažďováním informací od zpravodajských služeb o „operaci, která ho má odstranit“. Z obav o svoji bezpečnost vyráží na cesty po KLDR za úsvitu a raději ani nepoužívá svůj Mercedes, ale mění auta, dodal jihokorejský opoziční politik Lee Cheol-woo, který se parlamentní schůzky účastnil.

Diktátorův strach o život se prohlubuje od března letošního roku, kdy vyšlo najevo, že Spojené státy a Jižní Korea zřizují speciální jednotku, která má v případě vypuknutí války na poloostrově za úkol odstranit vedoucí představitele KLDR a paralyzovat tak režim.

V květnu obvinila KLDR americkou CIA, že osnovala spiknutí s cílem zavraždit Kim Čong-una. Ve spolupráci s jihokorejskou rozvědkou prý Američané chtěli severokorejského vůdce usmrtit během oslav v Pchjongjangu pomocí „biochemické látky“.

Nebezpečí nehrozí Kim Čong-unovi jen zvenčí. Podle deníku the Telegraph se od roku 1945, kdy vládu nad zemí převzala dynastie Kimů, uskutečnilo několik pokusů o převrat. Vnitropolitický boj, ve kterém nejsou tabu ani vraždy a popravy, je v KLDR evergreenem. A před čtyřmi měsíci se v ulicích hlavního města Pchjongjangu odehrála přestřelka mezi armádními frakcemi, která může souviset s tím, že v určitých kruzích vzrostla nespokojenost se způsobem, jakým Kim Čong-un spravuje zemi.

Podle jihokorejských zpravodajských služeb se bezpečnostní opatření kolem Kim Čong-una dramaticky zpřísnila v březnu 2013. Poblíž jeho sídla v Pchjongjangu byla rozmístěna obrněná vozidla, v ulicích města hlídkují jednotky se samopaly a při veřejných vystoupeních severokorejského vůdce začal být blokován telefonní signál, zjevně kvůli obavám, že by díky němu atentátníci mohli odpálit bombu.