Články odjinud

Kim se dnes vrátil z Číny, Soul ho vyzval ke konkrétním krokům v denuklearizaci

Kim se dnes vrátil z Číny, Soul ho vyzval ke konkrétním krokům v denuklearizaci

Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes vyzval Severní Koreu, aby předložila plán konkrétních kroků směřujících k jadernému odzbrojení země. Severokorejský vůdce Kim Čong-un na summitu s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem slíbil pracovat na denuklearizaci Korejského poloostrova. Společné prohlášení ale neobsahuje podrobnosti o tom, jak a kdy by mělo být jaderného odzbrojení KLDR dosaženo. Kim dnes ukončil návštěvu Pekingu, při níž informoval čínské představitele o výsledcích summitu s Trumpem. V Číně byl letos už potřetí.

Spojené státy slíbily na summitu Severní Koreji za denuklearizaci bezpečnostní záruky. Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes uvedl, že KLDR musí zveřejnit „podstatně konkrétnější“ plány jaderného odzbrojení a Spojené státy musejí vzápětí reagovat svými odpovídajícími opatřeními. Mun se tak vyjádřil v rozhovoru s ruskými médii, s nimiž mluvil před svou návštěvou Ruska, kterou zahájí ve čtvrtek.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un dnes ukončil dvoudenní návštěvu Číny, která je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem. V posledních letech se vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje a k čínské podpoře mezinárodních sankcí uvalovaných na KLDR. Letos ale Kim oznámil pozastavení zbrojních testů a vydal se na cestu diplomacie.

V úterý i dnes se Kim v Pekingu sešel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Podle agentury Nová Čína čínský prezident při dnešním jednání ocenil „novou kapitolu“ v bilaterálních vztazích mezi oběma zeměmi. Kim Čong-un označil současné vztahy mezi oběma zeměmi "za tak blízké a přátelské jako mezi členy jedné rodiny".

Severokorejský vůdce dnes také navštívil čínskou akademii zemědělských věd v Pekingu. Jak uvedla agentura AP, Čína podporuje Kimovy snahy o ekonomický rozvoj země a naznačila, že by mohla posílit spolupráci v obchodu a investicích, pokud Pchjongjang bude plnit slib jaderného odzbrojení. Podle agentury Reuters se byl Kim dnes podívat také v řídícím centru pekingského metra.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud