Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim se dnes vrátil z Číny, Soul ho vyzval ke konkrétním krokům v denuklearizaci

Kim se dnes vrátil z Číny, Soul ho vyzval ke konkrétním krokům v denuklearizaci

Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes vyzval Severní Koreu, aby předložila plán konkrétních kroků směřujících k jadernému odzbrojení země. Severokorejský vůdce Kim Čong-un na summitu s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem slíbil pracovat na denuklearizaci Korejského poloostrova. Společné prohlášení ale neobsahuje podrobnosti o tom, jak a kdy by mělo být jaderného odzbrojení KLDR dosaženo. Kim dnes ukončil návštěvu Pekingu, při níž informoval čínské představitele o výsledcích summitu s Trumpem. V Číně byl letos už potřetí.

Spojené státy slíbily na summitu Severní Koreji za denuklearizaci bezpečnostní záruky. Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes uvedl, že KLDR musí zveřejnit „podstatně konkrétnější“ plány jaderného odzbrojení a Spojené státy musejí vzápětí reagovat svými odpovídajícími opatřeními. Mun se tak vyjádřil v rozhovoru s ruskými médii, s nimiž mluvil před svou návštěvou Ruska, kterou zahájí ve čtvrtek.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un dnes ukončil dvoudenní návštěvu Číny, která je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem. V posledních letech se vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje a k čínské podpoře mezinárodních sankcí uvalovaných na KLDR. Letos ale Kim oznámil pozastavení zbrojních testů a vydal se na cestu diplomacie.

V úterý i dnes se Kim v Pekingu sešel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Podle agentury Nová Čína čínský prezident při dnešním jednání ocenil „novou kapitolu“ v bilaterálních vztazích mezi oběma zeměmi. Kim Čong-un označil současné vztahy mezi oběma zeměmi "za tak blízké a přátelské jako mezi členy jedné rodiny".

Severokorejský vůdce dnes také navštívil čínskou akademii zemědělských věd v Pekingu. Jak uvedla agentura AP, Čína podporuje Kimovy snahy o ekonomický rozvoj země a naznačila, že by mohla posílit spolupráci v obchodu a investicích, pokud Pchjongjang bude plnit slib jaderného odzbrojení. Podle agentury Reuters se byl Kim dnes podívat také v řídícím centru pekingského metra.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232