Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim se obrací na Moskvu. Hledá zadní vrátka pro případ, že selže jednání s Trumpem

Kim se obrací na Moskvu. Hledá zadní vrátka pro případ, že selže jednání s Trumpem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v KLDR setkal se svým severokorejským protějškem i diktátorem Kim Čong-unem, kterého pozval do Moskvy. Pro totalitní režim je Moskva navzdory sporům minulosti důležitým partnerem. Kim Čong-unovi totiž poskytuje zadní vrátka pro případ, že jeho pokus o jednání se Spojenými státy selže.

Byli to ruští vědci, kteří pomáhali v 90. letech nastartovat severokorejský jaderný program. Po pádu Sovětského svazu proudily do KLDR starší systémy i know-how, které dodávali ruští experti. V roce 1992 takhle ruská policie zadržela 60 vědců, kteří i s rodinami chtěli do KLDR odcestovat. Posléze přiznali, že si je Severokorejci najali na pomoc s budováním jaderného arsenálu.

Vztahy obou ze studené války spřátelených zemí však po pádu komunismu v Evropě ochladly. Moskva dokonce v minulosti podpořila na půdě OSN sankce za raketové testy a dodnes vyzývá Kim Čong-una k jadernému odzbrojení.

O spojenectví Ruska a Západu se ale mluvit nedá. Kreml hraje v oblasti vlastní, zcela nezávislou hru. Kromě výše zmíněného kritizoval zavádění dalších sankcí, které označil za neefektivní. Stavěl se proti obchodní blokádě navržené USA, zřídil novou lodní cestu mezi severokorejským Rasonem a Vladivostokem, a hlavně pomáhal podrývat účinnost stávajících restrikcí.

„Číňané mohou být na Severní Koreu naštvaní a zvýšit tlak. Ale není jasné, jestli to budou ochotni udělat také Rusové,“ přemítal v září loňského roku Anthony Ruggiero, jenž v minulosti působil na americkém ministerstvu financí. Naznačil, že Pchjongjang mohl hledat spojence, který mu v případě rozkmotření s Čínou ztrátu vynahradí.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Jeho pochyby se ukázaly jako oprávněné. Navzdory sankcím KLDR loni vyvezla zakázané zboží za 200 milionů dolarů. Šlo především o uhlí, které mířilo do Ruska, odkud se distribuovalo do Japonska a Jižní Koreje. Rusko přitom podpořilo sankce, které Severní Koreji zakazují vyvážet uhlí.

„Rusko se snaží hrát více rolí včetně pozice diplomatického vyjednavače. Tak může udržet svůj hlas ve hře a zmírnit riziko zastínění Čínou a USA. Moskva se navíc bojí, že by kolaps Kimova režimu vedl k nestabilitě v regionu a situaci, kterou si nepřeje,“ napsal pro web The Diplomat koreanista Anthony Rinna.

Nyní se vztah obou zemí posouvá do diplomatické roviny, když do KLDR přicestoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V době, kdy svět očekává summit Kim Čong-una s Donaldem Trumpem, je Lavrovova návštěva pro KLDR vítanou příležitostí, kdy Severokorejci mohou zapracovat na plánu B, jak variantu pro selhání dialogu s USA označil Joel Wit z Kolumbijské univerzity, jenž se podílí na chodu Americko-severokorejského institutu.

Bílý dům totiž ohledně schůzky vydává rozporuplné signály. Nejprve zvažoval, že na Kima zatlačí vojensky, následně kývl na schůzku, aby ji prezident Donald Trump v reakci na hanlivé výroky severokorejských představitelů o viceprezidentovi Miku Pencovi zrušil. V následujících dnech ale dali Američané najevo, že setkání stále může proběhnout a to i v původním termínu 12. června v Singapuru.

„Kim si říká, že konečně jezdí do Číny za Si Ťin-pchingem. Nebyl tam jen jednou, ale dvakrát. Kim si vytvořil polštář pro případ selhání jednání s USA. Když Američané odejdou, Čína a Rusko budou stát za ním. Nepodpoří nové sankce, pokud neudělá něco extrémního,“ popsal strategii Wit.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1