Kim se obrací na Moskvu. Hledá zadní vrátka pro případ, že selže jednání s Trumpem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim se obrací na Moskvu. Hledá zadní vrátka pro případ, že selže jednání s Trumpem

Kim se obrací na Moskvu. Hledá zadní vrátka pro případ, že selže jednání s Trumpem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v KLDR setkal se svým severokorejským protějškem i diktátorem Kim Čong-unem, kterého pozval do Moskvy. Pro totalitní režim je Moskva navzdory sporům minulosti důležitým partnerem. Kim Čong-unovi totiž poskytuje zadní vrátka pro případ, že jeho pokus o jednání se Spojenými státy selže.

Byli to ruští vědci, kteří pomáhali v 90. letech nastartovat severokorejský jaderný program. Po pádu Sovětského svazu proudily do KLDR starší systémy i know-how, které dodávali ruští experti. V roce 1992 takhle ruská policie zadržela 60 vědců, kteří i s rodinami chtěli do KLDR odcestovat. Posléze přiznali, že si je Severokorejci najali na pomoc s budováním jaderného arsenálu.

Vztahy obou ze studené války spřátelených zemí však po pádu komunismu v Evropě ochladly. Moskva dokonce v minulosti podpořila na půdě OSN sankce za raketové testy a dodnes vyzývá Kim Čong-una k jadernému odzbrojení.

O spojenectví Ruska a Západu se ale mluvit nedá. Kreml hraje v oblasti vlastní, zcela nezávislou hru. Kromě výše zmíněného kritizoval zavádění dalších sankcí, které označil za neefektivní. Stavěl se proti obchodní blokádě navržené USA, zřídil novou lodní cestu mezi severokorejským Rasonem a Vladivostokem, a hlavně pomáhal podrývat účinnost stávajících restrikcí.

„Číňané mohou být na Severní Koreu naštvaní a zvýšit tlak. Ale není jasné, jestli to budou ochotni udělat také Rusové,“ přemítal v září loňského roku Anthony Ruggiero, jenž v minulosti působil na americkém ministerstvu financí. Naznačil, že Pchjongjang mohl hledat spojence, který mu v případě rozkmotření s Čínou ztrátu vynahradí.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Jeho pochyby se ukázaly jako oprávněné. Navzdory sankcím KLDR loni vyvezla zakázané zboží za 200 milionů dolarů. Šlo především o uhlí, které mířilo do Ruska, odkud se distribuovalo do Japonska a Jižní Koreje. Rusko přitom podpořilo sankce, které Severní Koreji zakazují vyvážet uhlí.

„Rusko se snaží hrát více rolí včetně pozice diplomatického vyjednavače. Tak může udržet svůj hlas ve hře a zmírnit riziko zastínění Čínou a USA. Moskva se navíc bojí, že by kolaps Kimova režimu vedl k nestabilitě v regionu a situaci, kterou si nepřeje,“ napsal pro web The Diplomat koreanista Anthony Rinna.

Nyní se vztah obou zemí posouvá do diplomatické roviny, když do KLDR přicestoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V době, kdy svět očekává summit Kim Čong-una s Donaldem Trumpem, je Lavrovova návštěva pro KLDR vítanou příležitostí, kdy Severokorejci mohou zapracovat na plánu B, jak variantu pro selhání dialogu s USA označil Joel Wit z Kolumbijské univerzity, jenž se podílí na chodu Americko-severokorejského institutu.

Bílý dům totiž ohledně schůzky vydává rozporuplné signály. Nejprve zvažoval, že na Kima zatlačí vojensky, následně kývl na schůzku, aby ji prezident Donald Trump v reakci na hanlivé výroky severokorejských představitelů o viceprezidentovi Miku Pencovi zrušil. V následujících dnech ale dali Američané najevo, že setkání stále může proběhnout a to i v původním termínu 12. června v Singapuru.

„Kim si říká, že konečně jezdí do Číny za Si Ťin-pchingem. Nebyl tam jen jednou, ale dvakrát. Kim si vytvořil polštář pro případ selhání jednání s USA. Když Američané odejdou, Čína a Rusko budou stát za ním. Nepodpoří nové sankce, pokud neudělá něco extrémního,“ popsal strategii Wit.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.