Kim si kupuje limuzíny a staví rezorty, sankce ho příliš netlačí. Lid přitom varoval před hladem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim si kupuje limuzíny a staví rezorty, sankce ho příliš netlačí. Lid přitom varoval před hladem

Kim si kupuje limuzíny a staví rezorty, sankce ho příliš netlačí. Lid přitom varoval před hladem

Napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou sílí. Tento týden zemřel americký student, kterého Kim Čong-un více než rok věznil za údajné stržení propagandistického plakátu. Donald Trump by chtěl Kima také umravnit, co se týče jeho agresivních testů nových raket. Americký prezident hledá spojence, kteří by mu pomohli díky sankcím na KLDR vytvořit dostatečný tlak. Kim Čong-un se mezitím vozí v luxusních autech, staví přepychové lyžařské komplexy a projíždí se na své jachtě. Současné sankce jako by neměly žádný efekt. Podle expertů je to hlavně proto, že Čína se stále proti KLDR dostatečně nevymezila a také díky propracované síti nelegálního obchodu, kterému se daří i díky síti diplomatů, které má Severní Korea v mnoha zemích včetně Česka.

Přestože kvůli sankcím, které se týkají i luxusního zboží, by měl severokorejský vůdce Kim Čong-un žít prostě, vozí se podle CNN v nové limuzíně a nedostatkem opravdu netrpí. Sankce vůči KLDR, kterými se řídí i Česko, vyhlásila roku 2007 Organizace spojených národů (OSN). Stalo se to v reakci na zkušební testy jaderné bomby, které KLDR provádí. Od té doby se mnohé nezměnilo. V čele země vystřídal Kim Čong-ila jeho syn Kim Čong-un a naopak se zdá, že syn je ve vývoji bomb a hrozbách Americe ještě aktivnější než otec.

Donald Trump proto začal shánět silné spojence, kteří by dokázali proti Severní Koreji vyvinout dostatečný tlak na to, aby s raketovými testy přestala. Jeho plán má ale dva významné háčky. Tlak chce Trump vyvinout prostřednictvím silnějších sankcí, ke kterým by se připojily významné země, které s KLDR obchodují. Největším partnerem je pro zemi Čína. V roce 2015 pocházelo 85 procent importovaného zboží právě odsud. Právě přehodnocení postoje Číny je proto pro úspěch Trumpova tažení rozhodující.

720p 360p
Krutá KLDR

Prezident přitom už začal na bližším vztahu s Čínou pracovat. Hlavu státu Si Ťin-pchinga pozval v dubnu na dvoudenní návštěvu do svého přepychového sídla na Floridu, Zde prý mluvili také o vztahu k Severní Koreji. Čína se přesto zatím k sankcím nijak nepřipojila. Prezident pouze zatím poměrně přátelsky varoval Kim Čong-una, aby s testy raket přestal.

Druhou překážkou na cestě k „umravnění“ KLDR je také rozsáhlý ilegální obchod, kterého se Severní Korea účastní. Podle expertů země prodává zbraně, pašuje drogy, padělá peníze a dokonce obchoduje s ohroženými druhy zvířat. Tyto obchody jim údajně ročně vynáší až stovky milionů dolarů, možná až miliardu. „KLDR prodá cokoli komukoli, dokud za to bude dostávat zaplaceno,“ vysvětluje expert z amerického ministerstva financí Anthony Ruggiero.

Způsoby pašování a prodeje jsou přitom poměrně sofistikované. KLDR k nim údajně využívá své diplomaty v různých zemích. Blokáda nebo případné zostření sankcí by tak situaci pravděpodobně nijak nepomohlo. Analytici tvrdí, že pokud by chtěl Trump skutečně donutit Kima, aby s ním zasedl ke společnému jednacímu stolu, musel by se pokusit zastavit tyto toky peněz z ilegálních obchodů.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson už obecně uvedl, že k zesílení tlaku na Severní Koreu se budou Spojené státy snažit získat podporu dalších zemí. Jak ale pak společný postup bude vypadat, zatím neupřesnil. Je ale pravděpodobné, že americká administrativa bude žádat své spojence, aby přerušili, nebo alespoň omezili své diplomatické styky s KLDR. Ze strany USA to tak může být první krok v komplexním postupu, jak zesílit tlak na Koreu a omezit možnosti nelegálního obchodu.

Severní Korea má své velvyslanectví i v České republice. Diplomatem je zde Kim Pchjong-il, který je strýcem severokorejského vůdce Kim Čong-una. Ten prý svého příbuzného zde dokonce nechává sledovat a měl údajně plánovat i jeho vraždu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.