Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim už se zbavuje jaderných zbraní, hlásí Trump. Existují ale důkazy, které ukazují něco jiného

Kim už se zbavuje jaderných zbraní, hlásí Trump. Existují ale důkazy, které ukazují něco jiného

Spojené státy by už brzy měly Severní Koreji představit dokument s konkrétními kroky a časovou osou denuklearizace, tvrdí agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj z Pentagonu. Dokument tak konkrétně naváže na podle mnohých vágní závěry singapurského summitu, kde se Donald Trump a Kim Čong-un před čtrnácti dny setkali. Americký prezident sice tvrdí, že je s tempem odstraňování jaderné hrozby z korejského poloostrova spokojený, podle satelitních snímků a zpravodajců se ale zatím neodstraňuje vůbec nic

To by se ale mělo brzy změnit. Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters budou lhůty pro odstranění jaderných zařízení natolik krátké, aby bylo jasné, zda jsou Severokorejci ve svých snahách upřímní, nebo zda jim jde jen o zdržovací taktiku.

„Brzy budeme vědět, zda budou pracovat s dobrými úmysly,“ řekl pro americkou tiskovou agenturu její zdroj. „Budou tam konkrétní požadavky a časová osa, ve které Severokorejce budeme informovat o tom, jak chápeme implementaci dohody ze summitu,“ dodal.

Trump se na denuklearizaci korejského poloostrova dohodnul s Kim Čong-unem na historickém summitu v Singapuru 13. června. Server INFO.CZ byl u toho.

Když byl na konci minulého týdne americký ministr zahraničí Mike Pompeo napřímo dotázán, zda Severní Korea učinila od summitu nějaký progres v otázce denuklearizace, odpověděl musel však záporně. „Nejsem si žádných kroků vědomý, vyjednávání ještě ani nezačalo."

Americký prezident přesto ve čtvrtek uvedl, že vztahy obou zemí jsou velmi výborné a řekl, že Severní Korea začíná likvidovat své testovací základny. „Ve skutečnosti už zničili čtyři velké základny a kompletní denuklearizace již probíhá,“ uvedl Trump podle serveru Newsweek. Na mysli měl však nejspíše likvidaci zařízení, které Severní Korea zničila už před summitem. 

Tomu, že je „vše na dobré cestě“ navíc odporují jak zprávy tajných služeb, tak i satelitní záběry. Podle respektovaného think-tanku 38 North, který analyzoval komerční satelitní snímky, totiž nic nenasvědčuje demontování severokorejských testovacích zařízení. Zaměřuje se přitom především na základnu Sohe, kterou již dříve Trump zmiňoval jako tu, kterou Severní Korea „vyhazuje do vzduchu.“

Na této testovací základně probíhají testy motorů na kapalné palivo jak pro mezikontinentální balistické střely, tak i pro vesmírné rakety. Základna je vybavena tou nejpokročilejší severokorejskou technologií a její zničení by mělo velký symbolický význam.

Podle uniklé zprávy izraelského ministerstva zahraničí je ale skepse na místě. „Podle našeho úsudku bude cesta ke změnám v severokorejské politice – pokud k nim vůbec kdy dojde – dlouhá a pomalá,“ uvádí zpráva určená pro izraelské ambasády.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232