Kimovi hackeři chystají masivní útok. Chtějí západu zlomit vaz, varuje profesor | info.cz

Články odjinud

Kimovi hackeři chystají masivní útok. Chtějí západu zlomit vaz, varuje profesor

Jakmile severokorejské děti nastoupí do školy, začnou se dřít matematiku a fyziku. Nejtalentovanější nastupují na tajné elitní školy a stávají se z nich počítačoví odborníci. Hackerská elita, která znepokojuje celý svět.

Na první pohled vypadá Ri jako docela obyčejný student. Přesně vzato jako “ajťák.” Šlo by si ho splést s tisíci jiných mladých Korejců, kteří v jihokorejském hlavním městě Soulu studují informatiku. A přesto je Ri jiný. Jde o přeběhlíka ze severní strany osmatřicáté rovnoběžky, která Koreu dělí na dva na život a na smrt znepřátelené státy.

Ri se do Soulu dostal s falešnou identitou. Jeho úkolem bylo seznámit se s nejmodernějšími technologiemi a potom se vrátit zpátky do KLDR. Místo návratu do kolektivního koncentráku, ve který dynastie Kimů zemi změnila, zaklepal na dveře kanceláře Kima Čong-kwanga, profesora informatiky v Soulu a také uprchlíka z KLDR, píší v NBC News.

Podle Martyna Williamse, člena investigativní skupiny 38North, je Riho příběh typický. Severní Korea disponuje mimořádně promyšleným a důkladným systémem vzdělávání expertů v oblasti informačních technologií. Přesně vzato v jedné jejich konkrétní kategorii - v hackerských útocích a obraně proti nim.

“Běžní Korejci se během fyzického otužování připravují na obranu vlasti tak, že do sebe tlučou bambusovými tyčemi,” vypráví Williams. “Ti nejlepší matematici a fyzikové mají jiný osud. Jejich cvičení se odlišuje. Místo bambusových klacků mají počítače a snaží se hacknout počítač svých spolužáků.” Takový systém výuky počítačových pirátů nemá žádná jiná země - a pokud má, rozhodně to nepřizná.

Odborníci na KLDR z americké Hopkinsovy univerzity odhadují, že kimovský režim má na výplatní pásce řádově vyšší tisíce či nižší desetitisíce hackerů. Většina z nich přímo žije v obřích ubikacích oficiálně vedených jako výzkumné ústavy všeho druhu.

Počítačová kriminalita je jedna z mála oblastí, v nichž se Korejská lidově demokratická republika drží na světové špičce. Je to zásluha prostředního z dynastie Kimů, Kim Čong-ila, který zemi vládl v letech 1994 až 2011. Ten měl v roce 1996 prohlásit, že se všechny války budoucnosti budou rozhodovat v kyberprostoru. Následoval masivní rozvoj studia kybernetiky na severu osmatřicáté rovnoběžky.

Severokorejští státní hackeři se ukazují jako výkonná síla. Stáli třeba za hacknutím serverů Sony Pictures nebo vyvedení 81 milionů dolarů z bangladéšských účtů v loňském roce. Profesor Kim Čong-kwang ale varuje, že tento typ útoků není konečným cílem severokorejských hackerů.

“Jednoho dne zaútoči na infrastrukturu, na páteřní dopravní sítě, na energetické soustavy,” tvrdí profesor Kim. “Ten den je blíž a blíž,” dodává Kim s tím, že by svět neměl počítačové nebezpečí z Pchjongjangu podceňovat. 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud