Kimovi utíká jeden voják za druhým. Jižní Korea je teď postupně vyslýchá | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kimovi utíká jeden voják za druhým. Jižní Korea je teď postupně vyslýchá

Kimovi utíká jeden voják za druhým. Jižní Korea je teď postupně vyslýchá

Další severokorejský voják utekl v krátké době přes přísně střeženou demilitarizovanou zónu do Jižní Koreje. Oznámil to dnes v Soulu mluvčí jihokorejského ministerstva obrany. O předchozím případu ministerstvo podle agentury AFP informovalo minulý týden v úterý.

„Jeden severokorejský voják přeběhl k našemu strážnímu stanovišti," citovala dnešní sdělení jihokorejská agentura Jonhap. Mluvčí upřesnil, že se tak stalo v pátek. „Byl předběžně zadržen a bude podroben výslechu," dodal.

Jonhap poznamenala, že kvůli dezertujícímu severokorejskému vojákovi nedošlo k žádné přestřelce.

Zpravodajský server BBC v neděli s odvoláním na jihokorejskou armádu informoval o jiném severokorejském zběhovi, který přeplaval úzký úsek řeky Han. S dnes oznámenou páteční dezercí by tak šlo již o třetí případ v krátké době po sobě.

 

Od rozdělení Korejského ostrova utekly na jih přes čtyřkilometrové demilitarizované pásmo desítky severokorejských vojáků. Soul uvádí, že od konce korejské války v roce 1953 do Jižní Koreje uprchlo 30.000 Severokorejců. Většina z nich se na cestu vydává přes Čínu a jihovýchodní Asii.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Vzájemný konflikt z let 1950-1953 byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.