Kimovi za pouhý týden zběhl už druhý voják na jih. Obyčejně to udělá jeden ročně | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kimovi za pouhý týden zběhl už druhý voják na jih. Obyčejně to udělá jeden ročně

Kimovi za pouhý týden zběhl už druhý voják na jih. Obyčejně to udělá jeden ročně

Už druhý voják dezertoval tento týden ze Severní do Jižní Koreje, napsal zpravodajský server BBC s odkazem na jihokorejskou armádu. Muž přeplaval úzký úsek řeky Han. Na ramena si připevnil kus lehkého pěnového materiálu, aby se v prudkém toku hraniční řeky udržel na hladině. První ze zmíněných vojáků zběhl toto úterý přes zaminovanou hranici.

Severokorejský voják byl zadržen v jihokorejském městě Gimpo ležícím na západ od Soulu, informovala agentura Jonhap. „Nestřílejte, chci přejít na vaší stranu,“ volal na člena jihokorejského vojáka námořní pěchoty, který jej odhalil. Zběha čeká výslech.

Soul uvádí, že od konce korejské války v roce 1953 do Jižní Koreje uprchlo 30 000 Severokorejců. Většina z nich se na cestu vydává přes Čínu a jihovýchodní Asii. 

Obě Koreje jsou fakticky ve válečném stavu, protože ozbrojený konflikt mezi nimi v roce 1953 skončil pouze příměřím, nikoliv mírovou smlouvou.

V průměru dezertuje každý rok jeden Severokorejský voják, uvedla BBC.

720p 480p 360p 240p
Jaderný program KLDR

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.