Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kimovy rakety pro nás nejsou hrozbou, zní z USA. KLDR podle generála neprokázala jejich funkčnost

Kimovy rakety pro nás nejsou hrozbou, zní z USA. KLDR podle generála neprokázala jejich funkčnost

Severní Korea ve vývoji balistických střel učinila v posledních měsících velký pokrok, stále ale ještě neprokázala funkčnost všech součástí mezikontinentálních raket. Dnes to prohlásil zástupce předsedy sboru náčelníků štábů Paul Selva. Agentura Reuters poznamenala, že Selvův komentář se kloní k prosincovému hodnocení amerického ministra obrany Jima Mattise, podle kterého severokorejské balistické střely pro Spojené státy nepředstavují bezprostřední hrozbu.

KLDR například neprokázala, že je schopná střelu přesně navést na cíl, správně načasovat odpálení hlavice nebo že má k dispozici návratovým modulem, který umožní bezpečný vstup hlavice z kosmického prostoru do atmosféry.

"Je možné, že tohle má, takže musíme počítat s tím, že to může mít, ale nepředvedl to," dodal Selva na adresu severokorejského vůdce Kim Čong-una.

KLDR na konci loňského listopadu zkušebně vypustila balistickou střelu, která by podle expertů mohla zasáhnout takřka kterýkoli cíl na území kontinentálních USA. Americký prezident Donald Trump opakovaně prohlašuje, že k vyřešení krize na Korejském poloostrově, za kterou stojí spor o severokorejský jaderný a balistický program, zvažují USA všechny dostupné možnosti včetně vojenského úderu.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1