Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kimův bratr dával na Facebook jednu fotku za druhou. Mohl to být motiv vraždy

Kimův bratr dával na Facebook jednu fotku za druhou. Mohl to být motiv vraždy

Nevlastní bratr severokorejského diktátora Kim Čong-nam, který byl zavražděn v pondělí na letišti v Kuala Lumpur, se netajil svou kritikou k dynastické vládě v Severní Koreji. Stále víc zjištění nahrává tomu, že si jeho smrt objednal právě vůdce KLDR Kim Čong-un. Jihokorejské tajné služby dokonce uvedly, že se Pchjongjang pokoušel o atentát na Kim Čong-nama pět let. Jak píše britský deník The Telegraph, Kim Čong-nam to severokorejskému diktátorovi značně ulehčil. K jeho nalezení mohl posloužit jeho profil na facebooku, kam nahrával jedu fotku za druhou.

Kim Čong-nam si v přidávání příspěvků, především pak fotek, na sociální sítě zjevně liboval. Pózuje na řadě snímků, například ze Šanghaje nebo Singapuru. Přestože na facebooku vystupoval pod jménem Kim Čchol, právě tyto fotky ho zřejmě severokorejským agentům pomohly vystopovat a následně zabít. Na jméno Kim Čchol měl diktátorův bratr také vystavený pas, který byl nalezen po jeho smrti na malajsijském letišti.

Na profilovém obrázku „Kim Čchola“ byla vyobrazena veverka s oříškem překrytá francouzskou vlajkou, která symbolizuje soucit s obětmi teroristických útoků v Paříži. Na ostatních fotkách – ať už před kasiny nebo slavnými hotely – se však do objektivu dívá sám Kim Čong-nam. V informacích o Kim Čcholovi se píše, že studoval na mezinárodní škole v Ženevě a v Moskvě, a že žije v Macau.

Při pohledu na jeho facebookový profil si lze jen stěží představit, že by žil ukrytý a ve strachu, že mu jde o život. Přitom sám dobře věděl, že na něj mají severokorejské služby políčeno. Jeden pokus o vraždu údajně přežil už v roce 2012 a následně prý Kim Čong-unovi napsal s prosbou, aby jeho i život jeho rodiny ušetřil.

„Takto otevřené aktivity nevypadají jako aktivity člověka, který žije pod neustálou hrozbou smrti,“ říká tajemnice bývalého jihokorejského prezidenta I Mjong-baka. „Myslím, že je možné, že byl Kim neopatrný, což ho přivedlo ke smrti, o které neměl ponětí,“ dodala.

Čtyřicetiletý Kim Čong-nam byl starší nevlastní bratr nynějšího severokorejského vůdce a byl známý tím, že se veřejně vyslovoval proti dynastické vládě své rodiny v KLDR. Přesná příčina jeho smrti zatím jasná není, podle prvních zpráv byl ale otráven.

Zatímco celý svět řeší vraždu Kim Čong-nama, jeho bratr, na kterého jihokorejské tajné služby ukazují jako na viníka, se poprvé od jeho pondělní smrti ukázal na veřejnosti. Záběry, na kterých se severokorejský diktátor klaní památce jeho otce, dnes přinesla severokorejská televize. Bývalý vůdce Kim Čong-il by totiž 16. února oslavil 75. narozeniny a tento den je v Severní Koreji národním svátkem. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744