Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kino a opera místo ropy. Konzervativní Saúdové se chtějí bavit. A vydělávat na tom

Kino a opera místo ropy. Konzervativní Saúdové se chtějí bavit. A vydělávat na tom

Srdce arabského a islámské světa, investiční velmoc a centrum spojující tři kontinenty. Hádejte, o které zemi je řeč? Nevíte? Podle oficiálního dokumentu Vize 2030 by se přesně takovou zemí měla během pár následujících let stát Saúdská Arábie. Země, kterou má většina Evropanů spojenou spíše s enormním ropným bohatstvím, notně omezenými lidskými právy (především žen), fundamentalistickým islámem, nekonečnou pouští a teroristy. 

Tohle všechno by se mělo změnit. Plán hovoří v první řadě o transformaci saúdskoarabské ropné společnosti Aramco v globální industriální konglomerát, ať už si pod tím představíte cokoliv. Armáda má být lépe vyzbrojena, má vzniknout více pracovních míst a výsledkem má být země, jejíž ústavou bude islám a metodou umírněnost. A k tomu má vzniknout saúdský zábavní průmysl.

Korunní princ Muhammad ibn Salmán předpokládá, že vybudování zábavního průmyslu mimo jiné sníží závislost země na příjmech z ropy. Nemělo by jít pouze o kulturní záležitost, princ by rád viděl v zemi také vzkvétající turistický ruch. Podle něj totiž Saúdská Arábie naprosto zbytečně přichází přibližně o 22 milionů dolarů ročně, které v současné době její obyvatelé za cestování a zábavu utratí v zahraničí. Země, v níž dodnes stojí jen jediné kino – IMAX –, by měla do budoucna investovat ročně osm až devět procent státního rozpočtu do zábavních aktivit. Realizací smělého plánu byl pověřen Generální úřad pro zábavu, který vznikl teprve před rokem v květnu 2016. A jeho šéf Ahmad bin Aqíl al-Chatíb nadšeně slibuje otevření kinosálů, pořádání koncertů a dokonce zbudování státní opery.

Liberálové volající po změně apelují právě na ekonomický prvek. Proč neumožnit Saúdům toužícím po kulturních a cestovatelských zážitcích, aby za zábavu utráceli doma? Samozřejmě je s tím spojená naděje, že by v důsledku větších společenských svobod mohlo dojít k oslabení tradičně naprosto zásadního vlivu náboženských autorit. Ty totiž bez jakéhokoliv legálního či politického oprávnění řídí de facto všechny sféry života.

Podle al-Chatíba si budou muset konzervativci, kteří reformy kritizují, uvědomit, že „většina Saúdů – především těch mladých – tyto změny vítá“ a budou se s nimi muset smířit. A že myslí své tvrzení vážně, je zjevné i ze seznamu kulturních akcí pořádaných pod záštitou Generálního úřadu pro zábavu, jenž nedávno zveřejnil saúdskoarabský deník al-Madína – v květnu tak můžete vyrazit na výstavy, koncerty, do divadla nebo třeba a kreativní odpoledne pro rodiče s dětmi. Stejný deník také uvedl, že Generální úřad pro zábavu má dvojnásobné příjmy oproti výdajům. Saúdi se prostě chtějí bavit. „Náš zábavní průmysl bude z 99 % vypadat úplně stejně jako to, co se odehrává v New Yorku nebo v Londýně,“ nechal se podle webu televizní stanice al-Hurra al-Chatíb slyšet na dubnové tiskové konferenci v Rijádu.

„Kdo si myslí, že je, když hlásá jménem společnosti #otevřeme_kina? To se považuje za strážce náboženství nebo co jako?“ rozčiloval se nad al-Chatíbovým projevem jeden z uživatelů twitteru. Že by se přeci jen nechtěla proklamovaná drtivá většina bavit? Kritické hlasy totiž nezaznívají jen z konzervativní části publika. Podle básníka a novináře Zakího as-Sadíra mohou podobně radikální změny ve společnosti, která několik generací svých obyvatel vychovávala v kultuře „zakázaného a zakázanějšího“, vést k posílení extremistických nálad. V myslích jeho spoluobčanů jsou podle něj příliš hluboce zakořeněné koncepty „jediného správného směru víry“ a „islámu jakožto řešení všeho“. Nepřichází proto v úvahu, aby se Saúdové ze dne na den smířili se zavedením institucí, jež celý život považovali za nábožensky striktně zakázané. Navíc zůstává otázkou, odkud šéf Generálního úřadu pro zábavu čerpá statistiky, jimiž se v projevech ohání. Dohledatelné totiž nikde nejsou.

Také není zrovna moudré oficiálně ohlašovat otevření opery nebo kinosálů v době, kdy je dětem ve školách a věřícím v mešitách stejnými oficiálními cestami stále ještě vtloukáno do hlavy, že zpěv, tanec a filmy jsou harám, tedy Bohem přísně zapovězené. „Na koncertech a filmech není nic dobrého, představují hrozbu morálce, devalvují hodnoty a podporují mísení pohlaví,“ komentoval plán Generálního úřadu čelní představitel Rady starších učenců a Stálé komise pro náboženský výzkum a vydávání fatew šajch Abd al-Azíz bin Abdalláh. „Doufám, že všichni budeme činit to, co je dobré… V kinech se promítají nestoudné, nemorální a ateistické filmy, které se budou dovážet ze zahraničí, aby změnily naši kulturu.“ Konzervativní kruhy proto požadují, aby se kina neotevírala a koncerty nepovolovaly. Mísí se při nich totiž muži se ženami, což zákonitě vede k destrukci morálky.

Vrchní saúdskoarabský „bavič“ Ahmad al-Chatíb na jejich žádost reagoval lakonickým prohlášením: „Pokud konzervativce aktuální dění nezajímá, mohou úplně klidně zůstávat doma.“ Koncerty se v zemi pořádají posledních pár měsíců, stavba opery a otevírání kinosálů však zůstává al-Chatíbovými slovy otázkou „budoucích dní“.

Jak daleká ona budoucnost bude, je ovšem otázkou. I původně krátkodobé plány v rámci Vize 2030 totiž začínají ztrácet původní pevné obrysy. Od dubna 2018 mělo být podle prohlášení saúdského korunního prince Talála bin Abd al-Azíze povoleno ženám řídit automobily. Už teď je zřejmé, že se tak nestane a jeden z ostře sledovaných bodů Vize 2030 se přesune „do budoucna“. Jestli to bude podobně i s kulturou, mohou si být Saúdové jistí, že příští Hvězdné války jim mládež v kinech nezkorumpují.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1