Články odjinud

Kiska chce zásadní rekonstrukci vlády, nebo předčasné volby. Fico to dramaticky odmítl

Kiska chce zásadní rekonstrukci vlády, nebo předčasné volby. Fico to dramaticky odmítl

Nedůvěra lidí vůči státu je kvůli případu vraždy novináře Jána Kuciaka obrovská, řekl prezident Andrej Kiska. Kiska vidí k obnově důvěry dvě řešení - zásadní rekonstrukci vlády Roberta Fica, nebo předčasné volby. Prezident chce začít jednat se stranami co nejdříve. Kiska doufá, že se vraždu novináře a jeho snoubenky podaří vyřešit. Řekl to na mimořádně svolané tiskové konferenci.

„Věci zašly příliš daleko a není cesty zpět,“ prohlásil Kiska v projevu, který navzdory původním očekáváním pronesl již v 16.00. Původně měl mluvit až krátce před 20. hodinou na veřejnoprávní televizi.

Večerní projev se ale rozhodl zrušit poté, co se v neděli sešel s premiérem Robertem Ficem. Mluvili spolu o řešeních současné politické krize, která se v zemi rozpoutala po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenka Martiny Kušnírové a také po zveřejnění Kuciakova posledního článku o napojení italské mafie na vládní stranu Směr-sociální demokracie.

„Bohužel se ukázalo, že naše vnímání situace a naše názory na možné řešení jsou zatím rozdílné. To poslední, co naše společnost potřebuje, je politické divadlo na televizní obrazovce,“ vysvětlil Kiska, proč se rozhodl uspíšit svoji promluvu.

Prezident nevidí žádný vládní plán, jak zemi z krize vyvést. Proto se rozhodl jednat s politickými stranami o tom, jak si představují budoucnost. On navrhuje dvě řešení. Buď zásadní rekonstrukci Ficovy vlády, nebo předčasné volby. Jak by se ale vláda měla změnit, nespecifikoval.

Kiska v projevu zmínil i páteční pochody, které uctily Kuciaka a Kušnírovou. Zároveň se ale pro část účastníků staly manifestacemi za odstoupení Ficovy vlády. „Cítil jsem z lidí odhodlání začít náročný, možná bolestivý, ale nevyhnutelný proces, abychom opět mohli věřit státu, jeho představitelům a jeho schopnosti nás chránit a zajistit spravedlnost. Abychom se po této ráně mohli znovu postavit na nohy.“

Hlava státu zároveň vyjádřila důvěru policejním vyšetřovatelům. Je přesvědčený, že na případu pracují nejlepší lidé a vraždu se jim podaří vyšetřit. Tragédie podle něj odráží slovenskou realitu. „Něco zlého je pod povrchem. Něco zlého je v samotných základech našeho státu. Jsem připravený zemi touto složitou situací provést,“ dodal Kiska.

Fico: Prezident se přihlásil k opozici, která chce převrat

Kiskovy návrhy razantně odmítl premér Robert Fico. Prezident podle něj nerespektuje ústavní pořádek Slovenska. "Jeho projev nemohl být napsán na Slovensku. Toto prohlášení bylo napasné lidmi, kteří sledují jiné cíle, než je stabililta celé situace na Slovensku,“ konstatoval Fico.

Návrhy prezidenta jsou podle něj popřením výsledků demokratických parlamentních voleb. „Prezident se tímto hlásí k opozici, která mluví o potřebě převratu na Slovensku. Pokud má dojít ke změně, bude to důsledkem dohody koaličních parnerů. Ústava v tomto nevidí žádnou roli prezidenta,“ řekl premiér a dodal, že jeho strana odmítá tančit na hrobě dvou mladých lidí, jak to podle něj dělá opozice a média.

„Slovensko a jeho státnost nejsou ohrožené nikým zvenčí, ale zevnitř. Dokonce z centra výkonné moci, která se přetvořila na základě chamtivosti a korupce na kriminální strukturu a nachází se na úřadě vlády,“ zkritizoval Ficův projev šéf strany Svoboda a Solidarita Richard Sulík, jenž pravil, že Fico zřejmě podlehl konspiračním teoriím.

Kiskův projev kritiovala také vládní Slovenská národní strana. Místopředseda SNS Anton Hrnko prohlásil, že o dalším postupu musí rozhodnou grémium strany. Zároveň řekl, že se prezident postavil do role Mojžíše, který vyvede národ z Egypta hříchu. Podle Hrnka je ale Kiska vzhledem ke své minulosti posledním, kdo se do této role může pasovat.

Danko: Jsem připravený jednat

Předseda SNS a slovenského parlamentu Andrej Danko prohlásil, že je připravený s prezidentem a premiérem jednat o případné rekonstrukci vlády. Je také připravený svolat mimořádný stranický sněm. Zároveň ale varoval před unáhlednými kroky a zneužívání sitauce k vlastním cílům. Nepřímo tím zkritizoval opozici.

„Najednou se vynořily desítky lidových vyšetřovatelů a soudců. Zlým člověkem je i ten, kdo tuto vraždu zneužívá. Odmítám pošpiňování lidí v podobě, jako se to minulý týden dělo. Nemůžeme být vyšetřovateli, soudci a katy zároveň. Respektujme práci policie, prokuratury a soudů. Podporuji vyšetřovací tým, podporuji policejní sbor,“ pravil Danko.

„Slováci mají pověst pracovitých lidí. Ne náhodou se z nich v okolních zemích stávají premiéři nebo primátoři měst,“ dodal Danko.

S požadavkem na rekostrukci vlády souhlasí František Šebej, zástupce jiné koaliční strany Most-Híd, která už dříve požadovala odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Most-Híd svolal na 12. března jednání Republikové rady, kde by chtěl rozhodnout o dalším postupu.

Opoziční formace Sme rodina trvá na předčasných volbách. Změny ve vládě podle ní nedokáží obnovit důvěru lidí ve spravedlivé fungování státu. Nové hlasování požaduje také strana Svoboda a Solidarita. Rekonstrukce vlády není řešením ani podle uskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

 

Články odjinud