Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KLDR jde v obavách Američanů na druhou kolej. Sílí ale strach z Číny a Ruska, ukazuje průzkum

KLDR jde v obavách Američanů na druhou kolej. Sílí ale strach z Číny a Ruska, ukazuje průzkum

Za poslední rok se toho na mezinárodní scéně změnilo mnoho. Po vyhrocení vztahů mezi USA a KLDR, kdy si země vzájemně hrozily jadernou válkou, si jejich lídři Donald Trump a Kim Čong-un najednou podávají ruce a plácají se po zádech. Islámský stát přišel v Sýrii a Iráku o většinu dobytého území. A Spojené státy neváhají rozpoutat obchodní válku s Čínou, ale ani proti partnerům z Evropské unie. Turbulentní vývoj ve světě se přitom odráží i na obavách Američanů, kteří už nepovažují za největší hrozbu severokorejský režim, ale Rusko pod vedením Vladimira Putina.

Ještě v červenci loňského roku označovalo Severní Koreu za hrozbu pro Spojené státy 49 procent Američanů, dnes je to pouhých 19 procent. Důvod klesajícího trendu je zřejmý – zatímco loni touto dobou byla rétorická válka mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem v plném proudu, dnes je situace díky summitu v Singapuru, kde si lídři obou zemí zvesela podávali ruce a slibovali denuklearizaci Korejského poloostrova, o poznání klidnější.

Stejné procento lidí s obavami hledí k Číně, které se přitom ještě před 12 měsíci obávalo jen šest procent Američanů. Ukazuje to průzkum zpravodajského portálu Axios a společnosti SurveyMonkey, kterého se zúčastnilo 3936 Američanů.

A z čeho mají Američané v případě Číny největší strach? Hlavní obavu představuje ekonomická síla Číny, která znepokojuje 62 procent obyvatel Ameriky. Pro 51 procent respondentů to je čínský technologický pokrok a pro 35 procent vojenská síla Pekingu.

Není pochyb, že se na postoji amerického obyvatelstva podepsalo kromě ambice Číny stát se světovou supervelmocí především rozpoutání americko-čínské obchodní války. Tu podle průzkumu podporuje 38 procent Američanů, podle kterých bude mít politika Donalda Trumpa vůči Číně pozitivní vliv na pracovní trh. Opak si ale myslí 58 procent respondentů.

Největším zdrojem obav však pro obyvatele Spojených států není Čína, ale Rusko, které považuje za hrozbu 29 procent respondentů. Loni to přitom bylo jen 18 procent. Důvodem obav jsou stále sílící důkazy o ruském ovlivňování amerických prezidentských voleb. A strach z Kremlu zřejmě nepoleví ani letos.

V listopadu totiž Spojené státy čekají volby do Kongresu, kdy budou Američané volit 35 senátorů a všech 435 poslanců ve Sněmovně reprezentantů. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který objasňuje údajnou ruskou roli v amerických prezidentských volbách v roce 2016, přitom už varoval, že se Rusko bude zřejmě snažit letošní volby ovlivnit, stejně jako tomu mělo být před dvěma lety.

Z Američanů však nevymizel ani strach z Islámského státu, který hned po Rusku považují za největší hrozbu pro Spojené státy – a to navzdory skutečnosti, že už tato teroristická organizace ovládá v Sýrii a Iráku jen nepatrnou část území a chalífát jako takový se rozpadl. Přesto má z Islámského státu obavy 22 procent Američanů, což je v porovnání s loňskými 24 procenty stále poměrně vysoké číslo.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744