Články odjinud

KLDR jde v obavách Američanů na druhou kolej. Sílí ale strach z Číny a Ruska, ukazuje průzkum

KLDR jde v obavách Američanů na druhou kolej. Sílí ale strach z Číny a Ruska, ukazuje průzkum

Za poslední rok se toho na mezinárodní scéně změnilo mnoho. Po vyhrocení vztahů mezi USA a KLDR, kdy si země vzájemně hrozily jadernou válkou, si jejich lídři Donald Trump a Kim Čong-un najednou podávají ruce a plácají se po zádech. Islámský stát přišel v Sýrii a Iráku o většinu dobytého území. A Spojené státy neváhají rozpoutat obchodní válku s Čínou, ale ani proti partnerům z Evropské unie. Turbulentní vývoj ve světě se přitom odráží i na obavách Američanů, kteří už nepovažují za největší hrozbu severokorejský režim, ale Rusko pod vedením Vladimira Putina.

Ještě v červenci loňského roku označovalo Severní Koreu za hrozbu pro Spojené státy 49 procent Američanů, dnes je to pouhých 19 procent. Důvod klesajícího trendu je zřejmý – zatímco loni touto dobou byla rétorická válka mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem v plném proudu, dnes je situace díky summitu v Singapuru, kde si lídři obou zemí zvesela podávali ruce a slibovali denuklearizaci Korejského poloostrova, o poznání klidnější.

Stejné procento lidí s obavami hledí k Číně, které se přitom ještě před 12 měsíci obávalo jen šest procent Američanů. Ukazuje to průzkum zpravodajského portálu Axios a společnosti SurveyMonkey, kterého se zúčastnilo 3936 Američanů.

A z čeho mají Američané v případě Číny největší strach? Hlavní obavu představuje ekonomická síla Číny, která znepokojuje 62 procent obyvatel Ameriky. Pro 51 procent respondentů to je čínský technologický pokrok a pro 35 procent vojenská síla Pekingu.

Není pochyb, že se na postoji amerického obyvatelstva podepsalo kromě ambice Číny stát se světovou supervelmocí především rozpoutání americko-čínské obchodní války. Tu podle průzkumu podporuje 38 procent Američanů, podle kterých bude mít politika Donalda Trumpa vůči Číně pozitivní vliv na pracovní trh. Opak si ale myslí 58 procent respondentů.

Největším zdrojem obav však pro obyvatele Spojených států není Čína, ale Rusko, které považuje za hrozbu 29 procent respondentů. Loni to přitom bylo jen 18 procent. Důvodem obav jsou stále sílící důkazy o ruském ovlivňování amerických prezidentských voleb. A strach z Kremlu zřejmě nepoleví ani letos.

V listopadu totiž Spojené státy čekají volby do Kongresu, kdy budou Američané volit 35 senátorů a všech 435 poslanců ve Sněmovně reprezentantů. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který objasňuje údajnou ruskou roli v amerických prezidentských volbách v roce 2016, přitom už varoval, že se Rusko bude zřejmě snažit letošní volby ovlivnit, stejně jako tomu mělo být před dvěma lety.

Z Američanů však nevymizel ani strach z Islámského státu, který hned po Rusku považují za největší hrozbu pro Spojené státy – a to navzdory skutečnosti, že už tato teroristická organizace ovládá v Sýrii a Iráku jen nepatrnou část území a chalífát jako takový se rozpadl. Přesto má z Islámského státu obavy 22 procent Američanů, což je v porovnání s loňskými 24 procenty stále poměrně vysoké číslo.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud