Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KLDR možná plánuje vraždu velvyslance v Praze, varuje Jižní Korea. České tajné služby jsou ve střehu

KLDR možná plánuje vraždu velvyslance v Praze, varuje Jižní Korea. České tajné služby jsou ve střehu

Vražda nevlastního bratra Kim Čong-una utvrdila mnohé v názoru, že KLDR dokáže své nepřátele likvidovat i za hranicemi země. Přestože zatím není jasné, zda vraždu Kim Čong-nama nařídil jeho bratr, už se spekuluje o dalších nepohodlných osobách, které by mohl chtít severokorejský vůdce odstranit. Mezi horkými kandidáty je například jeho strýc Kim Pchjong-il, který je velvyslancem KLDR v Česku. Ačkoli diplomat musí o případnou policejní ochranu požádat sám, české tajné složky jsou prý už teď ve střehu.

Česká policie se začala zajímat o bezpečnost severokorejského velvyslance poté, co byl v Malajsii zavražděn nevlastní bratr vůdce KLDR Kim Čong-nam. Spekuluje se, že vraždu si objednal Kim Čong-un, který chtěl odstranit svého příbuzného, který dlouhodobě kritizoval režim v Severní Koreji.

Malajsijská prokuratura má nyní navíc problémy s tělem zemřelého. Toho prý nikdo z příbuzných neidentifikoval, ale KLDR žádala, aby nebyla provedena pitva. Právě i těchto komplikací se zřejmě obává i Česká republika. Jihokorejská média totiž uveřejnila podezření, že dalším nepohodlným mužem by se mohl stát velvyslanec KLDR v České republice a Kimův strýc Kim Pchjong-il. A české tajné služby prý už velvyslance střeží.

„Česká republika, která má schopné tajné služby, bedlivě sleduje Kim Pchjong-ila. Česká vláda sbírá informace o tom, jakých schůzek se severokorejský velvyslanec účastní a monitoruje, kdo se kolem něj pohybuje,“ sdělil nejmenovaný jihokorejský diplomat. Pokud se vyslanci cítí v nebezpečí, mohou požádat hostitelskou zemi, aby jim zajistila ochranu. To prý ale zatím Kim Pchjong-il neudělal.

Kim Pchjong-il působí v Česku od roku 2015 a žije zde se svojí manželkou. Je bratrem Kim Čong-ila, jehož syn nyní KLDR vládne. Jako vyslanec působí v diplomatických službách od konce 70. let. Z rodné země údajně odešel, nebo byl odejit, aby neohrozil vládu svého bratra.

Mezi zavražděným Kim Čong-namem a pražským velvyslancem ale existují určité rozdíly. Zatímco zavražděný člen rodinného klanu opakovaně kritizoval režim v Severní Koreji, Kim Pchjong-il se prý drží spíše zkrátka. O situaci ve své domovské zemi se nevyjadřuje, v Praze se zásadně pohybuje v podstatě jen mezi svojí rezidencí a velvyslanectvím, s nikým se příliš nestýká. Nepůsobí tedy jako kritik, kterého by bylo třeba odstranit. Přesto může být v hledáčku severokorejských agentů, kteří se bojí případného zformování exilové vlády.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1