Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KLDR odtajnila nové balistické střely. Jsou odolnější proti zničení, říká odborník

KLDR odtajnila nové balistické střely. Jsou odolnější proti zničení, říká odborník

Diktátorský režim Kim Čong-una provokuje své sousedy i Spojené státy jedním raketovým testem za druhým, Washingtonu a Bruselu tak začátkem měsíce došla trpělivost a zpřísnily sankce, které mají Pchjongjang od testů balistických střel odradit. KLDR však v rozvoji raketového programu pokračuje dál. Potvrzují to i fotografie, které ve středu zveřejnila severokorejská zpravodajská agentura KCNA. 

„Tohle jsou Severokorejci, kteří nám ukazují, nebo alespoň naznačují, že se jejich program výroby raket poháněných tuhým palivem neustále zlepšuje,“ řekl pro CNN výzkumník z Centra Jamese Martina pro nešíření jaderných zbraní David Schmerler o fotografiích, které byly pořízeny během dnešní návštěvy Kim Čong-una v Institutu chemického materiálu Akademie obranných věd a továrny na výrobu motorů na tuhé palivo používaných v raketovém programu země. 

Fotky například odhalují dosud neznámý typ projektilu, ale i prostředí, kde obávaný raketový program vzniká. Na jednom ze snímků je například plakát s raketou Pukguksong-3, která by se mohla stát náhradnicí dvou předcházejících typů střel.

Agentura KCNA v prohlášení píše, že Kim Čong-un institut pověřil, aby vyrobil víc raket na tuhá paliva a hlavice. Důvodem, proč se KLDR zaměřuje právě na rakety s tuhým palivem, je podle analytika Michaela Duitsmana jejich rychlost a lehkost. 

23. 8. 2017: Kim Čong-un na prohlídce v Institutu chemického materiálu Akademie obranných věd.23. 8. 2017: Kim Čong-un na prohlídce v Institutu chemického materiálu Akademie obranných věd.autor: Reuters

Na další fotce zase severokorejský diktátor stojí u měděného kontejneru, který je podle odborníků vyztužený plášť rakety. Díky použitým vláknům je nejen odolný, ale také mnohem lehčí než předešlé kovové verze. Severokorejské rakety tak budou moct létat dál, bude jednodušší je přepravovat a obtížněji lokalizovat, což protivníkům severokorejského režimu ztíží jejich zneškodnění. „Nejde o raketový test, ale stále to je pro lidi, kteří sledují severokorejský balistický raketový program, velmi znepokojující,“ říká Duitsman.

Podle analytiků není zveřejnění fotografií omyl, ale dobře promyšlený tah. „Nemyslím si, že by šlo o náhodu. Snímek jasně ukazuje Pukguksong-3. Byli to Severokorejci, kteří nám ukazují, co bychom mohli brzy sami vidět,“ říká Schmerler. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1