Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KLDR plánuje další jaderný test, varuje Japonsko. Může jít ale i o tvrdý výcvik severokorejských vojáků

KLDR plánuje další jaderný test, varuje Japonsko. Může jít ale i o tvrdý výcvik severokorejských vojáků

Japonsko zachytilo radiové signály, které mohou naznačovat, že se Severní Korea chystá odpálit balistickou střelu. Podobné signály nicméně nejsou zcela neobvyklé a nejnovější satelitní snímky spekulaci nenasvědčují. Agentuře Reuters to dnes řekl japonský vládní zdroj.

KLDR od dubna do září, kdy odpálila raketu, jež přeletěla japonský ostrov Hokkaidó, každý měsíc odpálila asi dvě až tři střely. Od té doby aktivita Pchjongjangu ustala.

"Zatím nelze definitivně říci, že v brzké době z KLDR dojde k odpálení střely," uvedl zdroj.

Japonská agentura Kjódó v pondělí oznámila, že vláda signálům věnuje zvýšenou pozornost, jelikož by KLDR mohla v nadcházejících dnech odpálit střelu. Signály nicméně také mohou souviset se zimním výcvikem severokorejských vojáků, napsala agentura.

Jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na jihokorejský vládní zdroj napsala, že americké, jihokorejské a japonské zpravodajské služby nedávno zaznamenaly aktivitu, jež nasvědčuje tomu, že KLDR plánuje další testy.

Mluvčí Pentagonu plukovník Robert Manning uvedl, že Spojené státy KLDR nadále věnují zvýšenou pozornost. "V současné chvíli k tomu přistupujeme diplomaticky, ale pro jistotu máme i vojenské možnosti," uvedl s tím, že USA úzce spolupracuje s Jižní Koreou.

Zatímco někteří analytici uvedli, že by je podobná činnost ze strany KLDR nepřekvapila, jiní zdůraznili, že Pchjongjang v minulosti záměrně vydával matoucí signály, aby otestoval americké reakce a lépe maskoval svůj balistický a jaderný program.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1