Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KLDR požaduje tělo zavražděného Kimova bratra. Zkouší to prý po dobrém

KLDR požaduje tělo zavražděného Kimova bratra. Zkouší to prý po dobrém

Severokorejská delegace si přijela do Malajsie vymoci tělo zabitého bratra svého vůdce Kim Čong-nama a zajistit propuštění jednoho ze svých krajanů zadrženého v souvislosti s vraždou. Diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi jsou od incidentu stále vypjatější. Nyní ale Kimovi zástupci vsadili na mírnější vyjednávací rétoriku.

Bývalý velvyslanec Severní Koreje při OSN Ri Tong-Il, který je součástí vyjednávacího týmu v Malajsii, prohlásil, že jeho země usiluje o „rozvoj přátelských vztahů“ mezi oběma zeměmi, stejně jako zajištění těla a vydání zadrženého muže, píše portál NBC News.

Tón jednání byl tak výrazně odlišný od posledních výroků Pchjongjangu směrem k Malajsii, kdy prostřednictvím oficiální státní tiskové agentury KCNA obvinil zemi ze spolupráce s Jižní Koreou na poškozování severokorejského režimu.

Severokorejci tak ostře kritizovali malajsijskou vládu za provedení pitvy Kim Čong-nama, který je držitelem diplomatického pasu. „Dokazuje to, že malajsijská strana se chystá politizovat převod těla v naprostém rozporu s mezinárodním právem a morálkou," uvedla agentura. Malajsie odmítá tělo vydat i po pitvě, která určila příčinu smrti otravou. Čeká na výsledky DNA, které by měly případně potvrdit totožnost zavražděného muže.

Jihokorejské tajné služby spekulují o tom, že za atentátem na Kim Čong-unova nevlastního bratra stojí Severní Korea. Za „akt státního teroru“ pak vraždu označila tamní rozvědka v pondělní zprávě pro poslance.

Trest smrti za atentát

Do Malajsie přicestovali Severokorejci vyjednávat akorát v době, kdy se tamní úřady rozhodly obvinit dvě zadržené ženy z vraždy. Malajsijský prokurátor Mohamed Ali Apandi uvedl prostřednictvím tiskové zprávy, že Indonésanka Siti Aisyahová a Vietnamka Doan Thi Huong budou zítra obviněny z atentátu, za který jim hrozí trest smrti. Souzeny budou podle malajsijského práva.

Obvinění možná nemine ani Severokorejce, kterého nyní delegace žádá vydat zpět do své země, uvedl žalobce. Muže se severokorejským pasem zadržely malajsijské úřady také v souvislosti s vraždou Kimova nevlastního bratra.

Obě zadržené ženy, které Kim Čong-nama otrávili nervovým plynem nastříkaným do obličeje, vinu odmítají. Prý se domnívaly, že šlo o neškodnou látku a žert, který měla natáčet skrytá kamera. K vraždě došlo 13. února v letištní hale v Kuala Lumpuru.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1