Články odjinud

KLDR připravuje další raketový test. Horský armádní areál se otřásá, hrozí masivní sesuvy

Jižní Korea s napětím očekává další severokorejský raketový test. Nastat by mohl už brzy u příležitosti výročí vzniku totalitní země, které připadá na 9. září. Spolu s tím se pozornost upíná i na testovací areál v horské oblasti, kde KLDR provádějí jaderné zkoušky s dalekosáhlými následky. Tam podle vědců hrozí rozsáhlé sesuvy.

„Situace je velmi vážná. Nezdá se, že by do úplného jaderného vyzbrojení KLDR zbývalo mnoho času,“ apeloval během setkání ministrů obrany jihokorejský premiér Lee Nak-yon. „Severní Korea se podle některých chystá k odpálení další mezikontinentální balistické rakety už 9. září,“ dodal podle CNN.

KLDR otestovala vodíkovou bombu autor: Info.cz

Jihokorejský prezident Mun Če-in a japonský předseda vlády Šinzó Abe se na Východním ekonomickém fóru ve Vladivostoku nechali slyšet, že právě teď je vhodný čas ke zvyšování sankcí a tlaku na KLDR. Oba se navíc domnívají, že ruská a čínská angažovanost je rozhodující.

Podle jihokorejské zpravodajské služby se KLDR chystá uskutečnit další raketový test. Jako datum se nabízí právě 9. září, kdy země slaví výročí svého vzniku. KLDR se k testům v rámci významných dnů uchyluje poměrně často. Právě před rokem takto odpálila jadernou hlavici, která podle zahraničních expertů dosáhla dvojnásobku intenzity do té doby testovaných zbraní.

Severní Korea testuje své zbraně, a to včetně jaderných, v hornaté oblasti na severovýchodě země. Samotná hora je ale podle odborníků v ohrožení. Její kolaps by mohl znamenat pro široké okolí ekologickou katastrofu.

Jaderný program KLDR autor: Info.cz

Když KLDR provedla poslední test vodíkové bomby, která byla mnohonásobně silnější než ta, kterou Spojené státy svrhly na Hirošimu, podle satelitních snímků se hora pohnula. „Pokud se hora zhroutí, spustí se řetězec špatných událostí,“ řekl podle serveru Businnes Insider geofyzik Wen Lien-sing.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud