Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KLDR připravuje další raketový test. Horský armádní areál se otřásá, hrozí masivní sesuvy

Jižní Korea s napětím očekává další severokorejský raketový test. Nastat by mohl už brzy u příležitosti výročí vzniku totalitní země, které připadá na 9. září. Spolu s tím se pozornost upíná i na testovací areál v horské oblasti, kde KLDR provádějí jaderné zkoušky s dalekosáhlými následky. Tam podle vědců hrozí rozsáhlé sesuvy.

„Situace je velmi vážná. Nezdá se, že by do úplného jaderného vyzbrojení KLDR zbývalo mnoho času,“ apeloval během setkání ministrů obrany jihokorejský premiér Lee Nak-yon. „Severní Korea se podle některých chystá k odpálení další mezikontinentální balistické rakety už 9. září,“ dodal podle CNN.

720p 360p
KLDR otestovala vodíkovou bombu

Jihokorejský prezident Mun Če-in a japonský předseda vlády Šinzó Abe se na Východním ekonomickém fóru ve Vladivostoku nechali slyšet, že právě teď je vhodný čas ke zvyšování sankcí a tlaku na KLDR. Oba se navíc domnívají, že ruská a čínská angažovanost je rozhodující.

Podle jihokorejské zpravodajské služby se KLDR chystá uskutečnit další raketový test. Jako datum se nabízí právě 9. září, kdy země slaví výročí svého vzniku. KLDR se k testům v rámci významných dnů uchyluje poměrně často. Právě před rokem takto odpálila jadernou hlavici, která podle zahraničních expertů dosáhla dvojnásobku intenzity do té doby testovaných zbraní.

Severní Korea testuje své zbraně, a to včetně jaderných, v hornaté oblasti na severovýchodě země. Samotná hora je ale podle odborníků v ohrožení. Její kolaps by mohl znamenat pro široké okolí ekologickou katastrofu.

720p 480p 360p 240p
Jaderný program KLDR

Když KLDR provedla poslední test vodíkové bomby, která byla mnohonásobně silnější než ta, kterou Spojené státy svrhly na Hirošimu, podle satelitních snímků se hora pohnula. „Pokud se hora zhroutí, spustí se řetězec špatných událostí,“ řekl podle serveru Businnes Insider geofyzik Wen Lien-sing.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1