Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KLDR připravuje další raketový test. Horský armádní areál se otřásá, hrozí masivní sesuvy

Jižní Korea s napětím očekává další severokorejský raketový test. Nastat by mohl už brzy u příležitosti výročí vzniku totalitní země, které připadá na 9. září. Spolu s tím se pozornost upíná i na testovací areál v horské oblasti, kde KLDR provádějí jaderné zkoušky s dalekosáhlými následky. Tam podle vědců hrozí rozsáhlé sesuvy.

„Situace je velmi vážná. Nezdá se, že by do úplného jaderného vyzbrojení KLDR zbývalo mnoho času,“ apeloval během setkání ministrů obrany jihokorejský premiér Lee Nak-yon. „Severní Korea se podle některých chystá k odpálení další mezikontinentální balistické rakety už 9. září,“ dodal podle CNN.

720p 360p
KLDR otestovala vodíkovou bombu

Jihokorejský prezident Mun Če-in a japonský předseda vlády Šinzó Abe se na Východním ekonomickém fóru ve Vladivostoku nechali slyšet, že právě teď je vhodný čas ke zvyšování sankcí a tlaku na KLDR. Oba se navíc domnívají, že ruská a čínská angažovanost je rozhodující.

Podle jihokorejské zpravodajské služby se KLDR chystá uskutečnit další raketový test. Jako datum se nabízí právě 9. září, kdy země slaví výročí svého vzniku. KLDR se k testům v rámci významných dnů uchyluje poměrně často. Právě před rokem takto odpálila jadernou hlavici, která podle zahraničních expertů dosáhla dvojnásobku intenzity do té doby testovaných zbraní.

Severní Korea testuje své zbraně, a to včetně jaderných, v hornaté oblasti na severovýchodě země. Samotná hora je ale podle odborníků v ohrožení. Její kolaps by mohl znamenat pro široké okolí ekologickou katastrofu.

720p 480p 360p 240p
Jaderný program KLDR

Když KLDR provedla poslední test vodíkové bomby, která byla mnohonásobně silnější než ta, kterou Spojené státy svrhly na Hirošimu, podle satelitních snímků se hora pohnula. „Pokud se hora zhroutí, spustí se řetězec špatných událostí,“ řekl podle serveru Businnes Insider geofyzik Wen Lien-sing.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1