Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KLDR se sankcí jen tak nezbaví. Trvá na nich 20 států, Čína ale na konferenci chyběla

KLDR se sankcí jen tak nezbaví. Trvá na nich 20 států, Čína ale na konferenci chyběla

Tlak na Severní Koreu prostřednictvím sankcí s cílem přimět ji k ukončení jaderného programu musí pokračovat. Shodli se na tom dnes ve Vancouveru účastníci konference 20 zemí o KLDR. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že je třeba zvyšovat tlak až do bodu, kdy bude Severní Korea přinucena zasednout ke stolu ke skutečným jednáním.

Spojené státy a Kanada společně vedou jednodenní zasedaní představitelů mezinárodního společenství s cílem společně odsoudit jaderný program KLDR. Zasedání se neúčastní Rusko a Čína, hlavní spojenci Severní Koreje. Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová na úvod konference prohlásila, že diplomatické řešení je možné a nezbytné.

Vzkaz adresovaný Pchjongjangu podle šéfky kanadské diplomacie říká, že jaderné vyzbrojování povede pouze k dalším sankcím. Setkání ministrů zahraničí ve Vancouveru přitom podle ní má vést i ke zefektivnění stávajících sankcí. Freelandová rovněž poznamenala, že je povzbuzena nedávno zahájenými rozhovory mezi Severní a Jižní Koreou při příležitosti nadcházející zimní olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu.

Ke zvýšení tlaku na severokorejský komunistický režim vyzval americký ministr zahraničí Tillerson. „Musíme zvyšovat náklady chování režimu do bodu, kdy bude Severní Korea muset přijít ke stolu ke skutečným jednáním," řekl Tillerson. Nátlaková kampaň podle něj bude trvat tak dlouho, dokud KLDR nepodnikne rozhodné kroky k denuklearizaci. Americký ministr rovněž mimo jiné varoval, že severokorejské rakety mají reálný potenciál ohrozit civilní letadlo.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Podle něj musí KLDR pocítit nové důsledky, "kdykoli se objeví nová agrese". Tillerson rovněž vyzval Rusko a Čínu k plnému uplatňování amerických sankcí proti Severní Koreji.

Japonský ministr zahraničí Taró Kono upozornil, že svět by neměl být naivní, pokud jde o rozhovory KLDR s Jižní Koreou před olympijskými hrami. „Nenastal čas na uvolnění tlaku nebo na odměňování Severní Koreje," řekl Kono. "Skutečnost, že Severní Korea navazuje dialog, by neměla být vykládána jako důkaz, že sankce fungují," zdůraznil dále šéf japonské diplomacie.

Jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kjong-wha vyjádřila naději, že dialog s Pchjongjangem bude pokračovat i po olympiádě. Zahájen byl přitom podle ní s jasnou vidinou naléhavého požadavku denuklearizace. Zásadní je nyní podle ní zvýšit účinnost amerických sankcí vůči Severní Koreji.

Rada bezpečnosti OSN naposledy v prosinci jednomyslně přijala rezoluci obsahující další sankce kvůli nedávné zkoušce severokorejské mezikontinentální rakety. Rezoluce navržená Spojenými státy zakazuje KLDR dovoz průmyslových zařízení, strojů, dopravních prostředků, průmyslových kovů nebo takřka 90 procent rafinovaných ropných produktů. Severokorejský vůdce Kim Čong-un však odmítl ukončit program vývoje jaderných raket, které mají být schopné zasáhnout i území USA.

Severní Korea v uplynulých dnes s jižní sousedem jednala o podobě severokorejské delegace či výpravy na olympijské hry. Zatím se například dohodlo, že KLDR do Jižní Koreje vyšle 140členný orchestr jako součást delegace svých umělců, kteří vystoupí během her. Ve středu mají obě strany vést pracovní rozhovory o účasti severokorejských sportovců na únorové olympiádě.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744