Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klíčová postava aféry Wikileaks se dnes dostane na svobodu. Jaký bude nový život Chelsea Manningové?

Klíčová postava aféry Wikileaks se dnes dostane na svobodu. Jaký bude nový život  Chelsea Manningové?

Chelsea Manningovou, která ještě jako vojín jménem Bradley stála za obřím únikem diplomatických depeší na server WikiLeaks, se dnes poprvé od odsouzení nadechne čerstvého vzduchu na svobodě. Z vězení se dostává o 30 let dříve díky lednovému omilostnění prezidentem Barackem Obamou, který tak rozhodl jen pár dní před odchodem z Bílého domu. Kromě setkání s rodinou ji na svobodě čeká také velká pozornost médií, kterou by v novém životě mohla využít k boji za práva transsexuálů. 

Chelsea Manningová se dnes vrátí do světa, který se změnil ještě víc než ona za mřížemi. Když byla jako americký voják v roce 2013 odsouzena za zveřejnění tajných materiálů na server WikiLeaks a krátce na to odhalila také ženskou identitu, bylo na transgenderovou problematiku ve Spojených státech nahlíženo odlišně, než je tomu dnes.

Transsexuální vojáci například nemohli sloužit v armádě. Tento zákaz byl ale v polovině loňského roku, kdy Manningová seděla ve vězení, americkými úřady zrušen. Žádný z prezidentů Spojených států také nikdy nepronesl slovo „transgender“ v tradičním poselství o stavu – v lednu roku 2015 to změnil Barack Obama, když odsoudil „pronásledování lidí, jako jsou lesby, gayové nebo transsexuálové“.

Prostředí se pro transsexuály ve Spojených státech a řadě dalších zemí Západu proto v mnohém změnilo. Jaké místo si v transgenderovém hnutí dnešní doby najde Manningová?

„Neumím si jí představit, jak žije soukromý život,“ říká její právník Chase Strangio pro server Daily Beast. „Představuju si ji, jak je neuvěřitelně zapálená do problematiky, o kterou se zajímá – zejména v oblasti transgenderových práv,“ dodává Strangio, podle kterého se s Manningovou nyní soustředí hlavně na její bezpečnost a stěhování do nového domova.

Na svobodu se Manningová, která se během sedmi let za mřížemi včetně doby strávené ve vazbě dvakrát pokusila o sebevraždu, velmi těší. „Poprvé vidím svou budoucnost jako Chelsea,“ napsala v nedávném prohlášení. „Doufám, že využiji ponaučení, které jsem získala, lásky, kterou jsem dostala a naděje, že musím pracovat na zlepšení života ostatních,“ dodala Manningová, o kterou bude po propuštění minimálně po finanční stránce postaráno. Organizace GoFundMe pro ni totiž vybrala 135 tisíc dolarů, které jí pokryjí prvotní životní náklady na svobodě.

Pro Manningovou, která během pobytu v mužské věznici podstoupila změnu pohlaví, dnešek znamená nejen návrat na svobodu, ale také krok do zcela nového života. Poprvé od doby, kdy začala brát ženské hormony, si bude moct například nechat narůst dlouhé vlasy a zapomenout na dvoucentimetrový vězeňský sestřih.

„Když přišlo zmírnění trestu, byl jsem z několika důvodů velmi emotivní,“ říká Strangio s tím, že největší radost mu přinášela představa, že bude Manningová konečně moct vyjádřit své pohlaví a pravou identitu, která zůstávala po léta skrytá. Jak také řekl pro Daily Best, Manningová podle něj zůstane veřejně aktivní stejně, jako když byla za mřížemi a prostřednictvím twitteru informovala o tom, jak těžké to mají transsexuálové lidé ve vězení, které jejich pohlaví většinou neodpovídá.

„Mám pocit, že je to někdo, komu se daří se angažovat: ať už jde o intelektuální nebo emoční angažovanost či obhajobu sebe sama – a smysl jejího života v mnoha směrech spočívá ve službě ostatním a službě veřejnosti,“ tvrdí Strangio, který si moc dobře uvědomuje, že to Manningová nebude mít na svobodě lehké. Podle lednového průzkumu YouGov její propuštění schvaluje 33 procent Američanů, zatímco 47 je proti.

Ať jsou lidé její podporovateli, nebo ne, je podle Strangia důležité, aby lidé uznali, že je to člověk s „hlubokým přesvědčením, patriotismem, oddaností vůči společnosti“, a že přestože ve vězení velmi trpěla, nežila zde s hořkostí.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1