Klíčové okamžiky pro Trumpa a jeho kandidáta na soudce. Před hlasováním policie pozatýkala stovky demonstrantů | info.cz

Články odjinud

Klíčové okamžiky pro Trumpa a jeho kandidáta na soudce. Před hlasováním policie pozatýkala stovky demonstrantů

Americká policie ve čtvrtek zadržela několik stovek lidí, kteří vsedě v atriu kancelářské budovy Senátu protestovali proti nominaci Bretta Kavanaugha do nejvyššího soudu. Skupina držela protestní transparenty a skandovala jméno jedné z údajných Kavanaughových obětí. "Věříme Christine Fordové," volali lidé.

Kavanaugha čekají stejně jako senátory dramatické hodiny, v nichž se v pátek a v sobotu bude rozhodovat o soudcově profesním osudu. Senát má poslední nominační hlasování naplánováno na sobotu a poměr hlasů je pořád nejistý. V republikánském táboře váhají tři senátoři, v demokratickém už jen senátor ze Západní Virginie Joe Manchin.

Pokud se rozhodne proti nominaci, bude tábor demokratických senátorů v odporu proti Kavanaughovi jednotný. Republikáni mají v horní komoře převahu v poměru 51 ku 49, skončí-li hlasování remízou, rozhodne hlas republikánského viceprezidenta Mikea Pence.

Podle televize CNN v noci na čtvrtek do Washingtonu mířila auta a autobusy Kavanaughových odpůrců, kteří očekávají, že jejich protesty hlasování zvrátí v soudcův neprospěch. Kavanaugha obvinilo několik žen ze sexuálních útoků, jichž se měl před desetiletími dopustit na střední a vysoké škole. V okolí budovy nejvyššího soudu se podle amerických televizí shromáždily asi 3000 demonstrantů.

Chuck Grassley, šéf právního výboru Senátu, který nominaci Kavanaugha díky republikánské většině podpořil, označil zápas o soudcův profesní postup za "demoliční derby" mezi republikánskými a demokratickými senátory. Demokraté se podle republikána Grassleyho snaží "zničit dobrého člověka".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud