Klíčový moment krize v Zimbabwe? Mugabe usedl k jednacímu stolu se špičkami ozbrojených složek | info.cz

Články odjinud

Klíčový moment krize v Zimbabwe? Mugabe usedl k jednacímu stolu se špičkami ozbrojených složek

Po několika turbulentních dnech a „nepřiznaném“ armádním převratu se na veřejnost dostaly první snímky prezidenta Roberta Mugabeho, dosud zřejmě nuceného trávit čas v domácím vězení. Fotografie zachycují jednání hlavy státu s dalšími elitami jehož tématem zřejmě není nic menšího než budoucí uspořádání země a osud Mugabeho. Třiadevadesátiletý vládce rozhovory o svém odstoupení odmítal ve víře, že na záchranu situace stále není pozdě. Odstoupit dobrovolně nehodlá.

Dramatické události v Zimbabwe mnozí interpretují jako více či méně jasný konec Mugabeho éry. Zimbabwská média se tomu ale – na rozdíl od těch zahraničích – nechtějí uvěřit. sám Mugabe se jednání zprostředkovanému církví nejdříve zřejmě bránil, podle nových fotografií ale se špičkami ozbrojených složek nakonec usedl k jednomu stolu. Zdá se být v komfortní pozici a na jedné z fotografií si se šéfem armády Chiwengou celý usměvavý třese rukou. Skutečnost ale může být méně idylická.

„Lze jen těžko předpovídat, ale zdá se to pravděpodobné,“ připouští v rozhovoru s INFO.CZ prezidentův pád Maynard Manyowa, editor zpravodajského webu Khuluma Afrika. „Mugabe je ale to politik, který má vždy eso v rukávu. V jeho případě je onou kartou (jihoafrický prezident Jacob) Zuma,“ dodává africký novinář.

Jihoafrické eso Jacob Zuma

Byl to právě prezident sousední Jihoafrické republiky (JAR), kdo potvrdil, že je Mugabe sice armádou držen v domácím vězení, přesto je v dobré kondici. Zuma už do Zimbabwe vyslal své ministry obrany a státní bezpečnosti. Nicméně, zimbabwská armáda ho varovala, aby se s ohledem na budoucí ekonomické zájmy vlastní země nevměšoval do politiky sousedních států.

Nicméně, právě z JAR ve středu do Zimbabwe přiletěl bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa, tedy soupeř Mugabeho a především prezidentovy druhé manželky Grace, která usilovala o následnictví po svém muži. Mnangagwa vystoupil na vojenském letišti a nejen proto je považován za favorita armády. Není tedy zcela jasné, jaký postoj k zimbabwským událostem zaujímá JAR jako celek.

Do Zimbabwe už se vrátil i vůdce opozice Morgan Tsvangirai, který se v zahraničí léčil z rakoviny. I jeho přílet naznačuje, že v zemi dochází k zásadní změně.

Co si přeje armáda?

Zimbabwská armáda prý doufala, že se předání moci podaří rychle, Mugabeho odpor jí ale situaci zkomplikoval. Uniformy se také zdráhají označit svou akci za puč, s čímž souhlasí i zimbabwský novinář Maynard Manyowa.

Proč tedy podle něj uniformy vyrazily z kasáren? „Armáda chce, aby Mugabeho žena a její političtí spojenci přestali zneužívat moc“, říká Manyowa. „Grace Mugabeová úkolovala policii, aby zastrašovala konkurenty ze strany Zanu-PF a používala ji i jako zbraň proto opozici. Měla vliv na soudce, kteří perzekvovali její oponenty,“ pokračuje zimbabwský novinář s tím, že vojáci podle něj míní zabránit „vysávání státního rozpočtu“.

Sám Mugabe ještě před jednáním odmítal ustoupit sílícímu tlaku. Autoritativní prezident tvrdí, že zůstává jediným legitimním vládcem země a nemíní dobrovolně odstoupit před volbami naplánovanými na příští rok. Ovšem i jemu musí být zřejmé, že armádní intervence, která má za cíl zabránit přenesení moci na Mugabeho ženu, je těžkou ranou pro jeho vládu. Dost možná tou poslední.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud