Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klíčový moment krize v Zimbabwe? Mugabe usedl k jednacímu stolu se špičkami ozbrojených složek

Klíčový moment krize v Zimbabwe? Mugabe usedl k jednacímu stolu se špičkami ozbrojených složek

Po několika turbulentních dnech a „nepřiznaném“ armádním převratu se na veřejnost dostaly první snímky prezidenta Roberta Mugabeho, dosud zřejmě nuceného trávit čas v domácím vězení. Fotografie zachycují jednání hlavy státu s dalšími elitami jehož tématem zřejmě není nic menšího než budoucí uspořádání země a osud Mugabeho. Třiadevadesátiletý vládce rozhovory o svém odstoupení odmítal ve víře, že na záchranu situace stále není pozdě. Odstoupit dobrovolně nehodlá.

Dramatické události v Zimbabwe mnozí interpretují jako více či méně jasný konec Mugabeho éry. Zimbabwská média se tomu ale – na rozdíl od těch zahraničích – nechtějí uvěřit. sám Mugabe se jednání zprostředkovanému církví nejdříve zřejmě bránil, podle nových fotografií ale se špičkami ozbrojených složek nakonec usedl k jednomu stolu. Zdá se být v komfortní pozici a na jedné z fotografií si se šéfem armády Chiwengou celý usměvavý třese rukou. Skutečnost ale může být méně idylická.

„Lze jen těžko předpovídat, ale zdá se to pravděpodobné,“ připouští v rozhovoru s INFO.CZ prezidentův pád Maynard Manyowa, editor zpravodajského webu Khuluma Afrika. „Mugabe je ale to politik, který má vždy eso v rukávu. V jeho případě je onou kartou (jihoafrický prezident Jacob) Zuma,“ dodává africký novinář.

Jihoafrické eso Jacob Zuma

Byl to právě prezident sousední Jihoafrické republiky (JAR), kdo potvrdil, že je Mugabe sice armádou držen v domácím vězení, přesto je v dobré kondici. Zuma už do Zimbabwe vyslal své ministry obrany a státní bezpečnosti. Nicméně, zimbabwská armáda ho varovala, aby se s ohledem na budoucí ekonomické zájmy vlastní země nevměšoval do politiky sousedních států.

Nicméně, právě z JAR ve středu do Zimbabwe přiletěl bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa, tedy soupeř Mugabeho a především prezidentovy druhé manželky Grace, která usilovala o následnictví po svém muži. Mnangagwa vystoupil na vojenském letišti a nejen proto je považován za favorita armády. Není tedy zcela jasné, jaký postoj k zimbabwským událostem zaujímá JAR jako celek.

Do Zimbabwe už se vrátil i vůdce opozice Morgan Tsvangirai, který se v zahraničí léčil z rakoviny. I jeho přílet naznačuje, že v zemi dochází k zásadní změně.

Co si přeje armáda?

Zimbabwská armáda prý doufala, že se předání moci podaří rychle, Mugabeho odpor jí ale situaci zkomplikoval. Uniformy se také zdráhají označit svou akci za puč, s čímž souhlasí i zimbabwský novinář Maynard Manyowa.

Proč tedy podle něj uniformy vyrazily z kasáren? „Armáda chce, aby Mugabeho žena a její političtí spojenci přestali zneužívat moc“, říká Manyowa. „Grace Mugabeová úkolovala policii, aby zastrašovala konkurenty ze strany Zanu-PF a používala ji i jako zbraň proto opozici. Měla vliv na soudce, kteří perzekvovali její oponenty,“ pokračuje zimbabwský novinář s tím, že vojáci podle něj míní zabránit „vysávání státního rozpočtu“.

Sám Mugabe ještě před jednáním odmítal ustoupit sílícímu tlaku. Autoritativní prezident tvrdí, že zůstává jediným legitimním vládcem země a nemíní dobrovolně odstoupit před volbami naplánovanými na příští rok. Ovšem i jemu musí být zřejmé, že armádní intervence, která má za cíl zabránit přenesení moci na Mugabeho ženu, je těžkou ranou pro jeho vládu. Dost možná tou poslední.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744