Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klíčovým Trumpovým poradcům chybí bezpečnostní prověrka. Nemá ji ani Ivanka a její manžel

Klíčovým Trumpovým poradcům chybí bezpečnostní prověrka. Nemá ji ani Ivanka a její manžel

Více než 130 lidí pracujících v Bílém domě nemá podle televize NBC bezpečnostní prověrku. Mezi nimi je i jeden z klíčových poradců prezidenta Donalda Trumpa a manžel jeho dcery Ivanky Jared Kushner. Nezdá se přitom pravděpodobné, že by Kushner prověrku získal. Důvodů je hned několik.

Jared Kushner patří k lidem, kteří mají k americkému prezidentovi nejblíže. Patřil k zásadním mužům kampaně i týmu, jenž připravoval nástup Trumpa do funkce. Nyní se soustředí na diplomacii v oblastech Blízkého Východu, Mexika a Číny.

Není jasné, proč Kushner prověrku nedostal. Příčin ale může být řada. Kushner například hraje roli v kauze ruského vměšování do prezidentských voleb v roce 2016. Kvůli ní požádaly USA o vydání 13 Rusů, které ze zásahů obvinila FBI. Kushner se měl spolu s Trumpovým synem Donaldem juniorem sejít s ruskou právničkou v domnění, že by mohl získat kompromitující materiály na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Problémem mohou být i neprůhledné Kushnerovy kontakty v zahraničí. Členové jeho rodiny prodávali loni víza čínským investorům. Měli přitom využívat Kushnerovy pozice v Bílém domě a toho, že Čína patří mezi hlavní oblasti, na které se Trumpův zeť soustředí. 

Magazín Salon ale upozornil ještě na jeden potenciální důvod. Kusher má obrovské dluhy. Podle serveru Politico si nedávno spolu s manželkou Ivankou půjčili peníze hned od několik amerických bank. Jejich dluh se pohybuje mezi 31 až 155 miliony dolarů.

Kusherova rodina navíc vlastní dům na Manhattanu, který Jared koupil v roce 2007 za 1,8 miliardy dolarů na hypotéku. Stovky milionů dolarů z ní stále zbývají doplatit. Agentura Bloomberg oznámila, že Kushner a jeho rodina v posledních dvou letech sháněli peníze i od zahraničních investorů. Jednat měli s nejbohatšími muži ve Francii, izraelskými bankami, saúdskými developery nebo subjekty v Číně a Kataru. 

Finanční poměry pravé ruky prezidenta Trumpa vedou k obavám, že by Kushner mohl zneužít výsostné postavení, které v Bílém domě má. Finanční toky v Trumpově okolí zkoumá FBI také kvůli vyšetřování zmíněné ruské kauzy a možné spolupráce Trumpova týmu s Kremlem. V hledáčku vyšetřovatelů je například Kushnerův vztah k Deutsche Bank a některé půjčky, které se objevily během prezidentské kampaně. 

„Máme muže, jehož rodina je v zoufalé finanční situaci. Jeho osobní dluh je ve stovkách milionů dolarů. Má přístup k nejtajnějším tajemstvím Spojených států a cestuje o celém světě, kde se soukromě setkává s velkými zahraničními lídry a byznysmany. Nedovedu si představit, proč by si FBI a mohla myslet, že je bezpečnostním rizikem, že ano?” píše ironicky na stránkách magazínu Salon komentátorka Heather Digby Partonová.

Na problém s bezpečnostními prověrkami v Bílém domě ukázala kauza kolem poradce Roba Portra. Ten musel rezignovat kvůli obvinění z násilí spáchaném na svých dvou bývalých manželkách. Vyšlo najevo, že Porter pracoval bez řádné prověrky stejně jako mnoho dalších lidí v prezidentově okolí. 

Mezi lidmi, kteří nemají trvalou bezpečnostní prověrku a pracují jen na základě dočasné výjimky, je například mluvčí Sarah Huckabee Sandersová nebo Kusherova manželka Ivanka. Prověrka chybí také 10 z 24 členů Národní bezpečnostní rady. Tito lidé přitom pracují na nejcitlivějších vládních projektech a dostávají se k citlivým informacím.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1