Klid zbraní v Afghánistánu: Prezident oznámil příměří s hnutím Tálibán | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klid zbraní v Afghánistánu: Prezident oznámil příměří s hnutím Tálibán

Klid zbraní v Afghánistánu: Prezident oznámil příměří s hnutím Tálibán

Prezident Afghánistánu Ašraf Ghaní dnes oznámil dočasné příměří s ozbrojenci z islamistického hnutí Tálibán u příležitosti začátku svátku íd al-fitr, který je oslavou konce postního měsíce ramadánu. Údaje o příměří se lišily, podle agentury Reuters by příměří mělo trvat až do středy 20. června. Klid zbraní se týká jen Tálibánu, boje proti dalším radikálním skupinám, jako je Islámský stát či Al-Káida, budou pokračovat.

„Toto příměří je příležitostí pro Tálibán zpytovat své svědomí a uvědomit si, že jejich násilná kampaň si nezískává srdce a mysli lidí, ale naopak se jim odcizuje,“ napsal afghánský prezident na twitteru. „Oznámením o příměří ukazujeme sílu afghánské vlády a vůli lidu najít mírové řešení afghánského konfliktu,“ dodal.

Překvapivé rozhodnutí o příměří přišlo nedlouho po setkání muslimských duchovních z celé země, kteří v pondělí vydali náboženský edikt (fatvu), kterým prohlásili sebevražedné útoky podle islámského práva za zakázané. Krátce poté se účastníci schůzky sami stali terčem útoku sebevražedného atentátníka. Útok si vyžádal 14 mrtvých, včetně sedmi muslimských duchovních. Duchovní tehdy rovněž doporučili příměří s Tálibánem a Ghání jejich doporučení vyhověl.

Cílem Tálibánu je svrhnout Západem podporovanou vládu v Kábulu. V dubnu zahájili radikálové jarní ofenzivu a na řadě míst v Afghánistánu v současné době pokračují boje mezi povstalci a vojáky afghánské armády.

Tálibán přišel o kontrolu nad Afghánistánem v roce 2001. Prezident Ašraf Ghaní v únoru ve snaze dostat Tálibán k jednacímu stolu nabídl, že extremistickou organizaci uzná za legitimní politickou skupinu.

Co je to islám? Pravidla, zajímavosti i postoj k ženám přehledně>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.