Klimatická konference v Polsku se komplikuje. USA a další ropné státy blokují studii o oteplování | info.cz

Články odjinud

Klimatická konference v Polsku se komplikuje. USA a další ropné státy blokují studii o oteplování

V polských Katovicích pokračuje konference OSN o změnách klimatu. Shromáždění, jehož hlavním cílem je přijetí pravidel, která by umožnila realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015, ale komplikuje aliance takzvaných ropných státu – USA, Ruska, Saúdské Arábie a Kuvajtu.

Tři roky starou pařížskou dohodou se lídři zemí z celého světa zavázali usilovat o udržení globálního oteplování pod rozdílem 1,5 stupně Celsia oproti časům před průmyslovou revolucí. Růst teplot přitom už dosáhl hranice jednoho stupně a současné národní cíle týkající se emisí skleníkových plynů by podle odborníků oteplování zastavily až na hodnotě tří stupňů.

Tyto cíle lze podle nejnovější zprávy mezivládního panelu OSN naplnit jen rychlými a radikálními kroky. Reálně by musely státy do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 45 %. Jednání o přijetí nebo pouhém reflektování této zprávy ale neskončila shodou.

Proti přijetí se ohradilo hned několik států – USA, Rusko, Saúdská Arábie a Kuvajt. V souvislosti s tímto krokem například britský deník Guardian spekuluje o tom, že by americký prezident Donald Trump vůči jednáním o klimatických změnách mohl zaujmout jinou pozici. Kromě odstoupení Spojených států od pařížské dohody, by nyní mohl aktivně podporovat státy, které podobné pakty odmítají.

„Je velmi frustrující, že nejsme schopní vzít v úvahu závěry této zprávy. Mluvíme tady o budoucnosti světa,“ řekla deníku delegátka za Svatý Kryštof a Nevis. „Saúdská Arábie nikdy ke klimatickým rozhovorům nepřistupovala kladně. Když byla ale sama, případně ve spojení s Kuvajtem, nepředstavovalo to zásadní problém. To, že se k těmto státům připojilo Rusko a USA, už je mnohem nebezpečnější,“ doplnil pro Guardian Alden Meyer z Unie zainteresovaných vědců.

Tichou podporu zmíněným státům, které patří mezi největší vývozce ropy na světě, vyjádřila Austrálie

Austrálie se v rámci Pařížské klimatické dohody zavázala do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 26 až 28 procent, patří totiž ke státům s velmi špatnou emisní bilancí oxidu uhličitého. Podle nejnovějších údajů ale uhlíkové emise na jejím území neklesají, naopak. V posledním čtvrtletí vzrostly o 1,3 %.

Bez připomínek k celé konferenci se neobešla ani pořadatelská země. „Dokud budu v Polsku prezidentem, nedovolím, aby kdokoliv zavraždil polský důlní průmysl,“ prohlásil prezident Duda v projevu k horníkům, ve kterém označil odvětví za základní pilíř polské ekonomiky. „Jsme pořadateli COP24, ale jsme tam i proto, abychom hovořili pravdivě, bez politické korektnosti, diktované cizími, a ne polskými zájmy,“ vysvětlil polský prezident.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud