Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kolem stovky mrtvých. Úder Tálibánu v diplomatické čtvrti Kábulu je jedním z nejhorších za dlouhé roky

Kolem stovky mrtvých. Úder Tálibánu v diplomatické čtvrti Kábulu je jedním z nejhorších za dlouhé roky

Nejméně 95 mrtvých a 158 zraněných si vyžádal dnešní bombový útok v Kábulu, uvedl mluvčí afgánské vlády. Počet obětí podle něj patrně ještě poroste, neboť mnozí ze zraněných jsou v kritickém stavu. K atentátu, který byl podle agentury AFP jedním z nejkrvavějších v afgánské metropoli za poslední roky, se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán. Útok byl dílem sebevražedného atentátníka v sanitce, uvedly úřady.

"Je to masakr," prohlásil Dejan Panić, koordinátor italské nevládní organizace Emergency, která v Kábulu provozuje stejnojmennou nemocnici, kam přivezli desítky zraněných.

Mohutný výbuch podle AFP nastal krátce před jednou hodinou odpoledne místního času (9:30 SEČ), a to ve čtvrti, kde se nacházejí kanceláře ministerstva vnitra a zastoupení Evropské unie. Mluvčí ministerstva vnitra upřesnil, že řidič vozu se dostal přes jedno kontrolní stanoviště díky tvrzení, že veze pacienta do nedaleké nemocnice, a na dalším stanovišti pak odpálil výbušniny.

Exploze podle agentury Reuters otřásla budovami v okolí a na ulicích mezi troskami ležela spousta těl. "Zrovna jsem seděl ve své kanceláři, když se to stalo," řekl Reuters jeden z úředníků, který byl při útoku vážně zraněn. "Okna se vysypala, budova se zřítila," dodal.

O týden dříve si útok ozbrojenců na kábulský hotel Intercontinental vyžádal čtyři desítky obětí, včetně 15 cizinců. K činu se přihlásilo hnutí Tálibán. Afghánská metropole se stala v minulosti terčem mnoha atentátů, k některým z nich se přihlásil také takzvaný Islámský stát.

Dnešní útok podle Reuters patrně dostane pod tlak prezidenta Ašrafa Ghaního a jeho americké spojence, kteří hovořili o tom, že díky agresivnější vojenské taktice byl Tálibán vytlačen z hlavních regionálních center.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Washington tvrdí, že příslušníci Tálibánu nacházejí útočiště v sousedním Pákistánu. Islámábád toto obvinění popírá. Ve snaze zvýšit tlak na Pákistán USA nedávno pozastavily téměř veškerou americkou vojenskou pomoc Islámábádu. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde >>>