Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kolem Trumpa přibývá obviněných. Další zásah může mířit i do jeho rodiny

Kolem Trumpa přibývá obviněných. Další zásah může mířit i do jeho rodiny

V kauze ruských zásahů do amerických prezidentských voleb padla první obvinění. Někdejší šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort a jeho obchodní partner Rick Gates mají podle vyšetřovatelů na svědomí dvanáct trestných činů včetně spiknutí proti USA. Prezident Donald Trump případ označuje za hon na čarodějnice a spolupráci s Moskvou odmítl. Už brzy ale může obvinění zasáhnout i další lidi z jeho okolí.

Manafort pracoval pro Trumpa několik měsíců jako manažer volební kampaně. Odešel kvůli napojení na stranu proruského ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče, od níž měl brát peníze.

Manafort s Gatesem měli působit jako neregistrovaní agenti ukrajinské vlády, za což si přišli na desítky milionů dolarů. Peníze podle obvinění prali přes několik amerických i zahraničních společností. Oba čelí obvinění z celkem dvanácti trestných činů.

Gates v Trumpově týmu zůstal i po Manafortově odchodu. Zařizoval denní agendu, byl kontaktní osobou s Republikánským národním výborem. Po zvolení pomáhal připravit nového prezidenta na inauguraci.

Odešel letos v březnu, kdy šéfoval neziskovce založené Trumpovými poradci, poté, co se provalila Manafortova práce pro ruského miliardáře Olega Děripasku.

Trump odmítá, že by jeho kampaň spolupracovala s Rusy. „Pardon, ale tohle se stalo mnoho let zpátky. Ještě před tím, než byl Paul Manafort součástí Trumpovy kampaně. Proč se nezaměří na podvodnou Hillary a demokraty?“ tweetoval.

 

V ohrožení je také Trumpův syn

Očekává se ale, že obviněných v okolí amerického prezidenta bude přibývat. Už krátce po odhalení zásahu proti Manafortovi a Gatesovi vyšlo najevo, že vyšetřovatelé obvinili počátkem října také Geogrge Papadopulose, někdejšího Trumpova zahraničněpolitického poradce.

Papadopulos FBI při výslechu lhal o době, kdy získal informace o existenci kompromitujících materiálů na Hillary Clintonovou. V lednu tvrdil, že kontakty s člověkem napojeným na ruskou vládu proběhly, když ještě nebyl členem Trumpovy kampaně. Nyní přiznal, že se tak stalo chvíli poté, co se k týmu tehdejšího kandidáta připojil.

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller a jeho lidé navíc prověřují i Trumpovy nejbližší. V hledáčku je například prezidentův syn Donald junior. Na něj letos v létě praskla schůzka s ruskou právničkou s vazbami na Kreml Nataljí Veselnickou. Na ní se snažil získat kompro na Clintonovou.

Donald junior schůzku pod tíhou důkazů přiznal a zveřejnil e-mailovou korespondenci mezi ním a britským bulvárním publicistou, nyní majitelem hudební PR agentury, Robem Goldstonem. Ten měl setkání zprostředkovat. Mladý Trump přitom nebyl bezvýznamnou osobou. Podle amerických médií ovlivnil třeba výběr nového ministra vnitra.

Další na ráně: Kushner, Flynn i sám Trump

Spolu s ním byl na schůzce ještě Manafort a Jared Kushner. Pokud by se tedy Mueller držel této linky, mohl by být dalším v řadě právě prezidentův zeť. Kushner je členem nejužšího poradního sboru. Kromě Veselnické byl také v kontaktu s někdejším ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem. Toho měl údajně žádat o vytvoření komunikačního kanálu s Kremlem.

Ještě více se dalších Muellerových kroků musí obávat Michael Flynn. Prezidentův exporadce pro národní bezpečnost rezignoval jen 24 dnů po nástupu do funkce. Osudným se mu stalo jednání s Kisljakem o protiruských sankcích, o němž lhal i viceprezidentovi Miku Pencovi.

 

Mueller se zároveň zabývá i rolí samotného prezidenta. Zkoumá, zda květnové odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho, nebylo bráněním spravedlnosti. Comey předtím odmítl Trumpovu žádost, aby jeho úřad přestal ruskou kauzu vyšetřovat.

Právě to vedlo ke jmenování Comeyho předchůdce Muellera do pozice zvláštního vyšetřovatele. Trump jakékoli provinění odmítá. Pokud by mu ale Mueller bránění spravedlnosti prokázal, byl by to pro zákonodárce důvod ke spuštění procesu odvolání šéfa Bílého domu, tzv. impeachmentu.

Průběh Trumpovy ruské kauzy a role jednotlivých osob si připomeňte zde.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744