„Kolik ti zaplatili?“ Příznivci konspiračních teorií nevybíravě útočí na rodiny obětí masakrů | info.cz

Články odjinud

„Kolik ti zaplatili?“ Příznivci konspiračních teorií nevybíravě útočí na rodiny obětí masakrů

Více než polovina Američanů věří konspiračním teoriím o 11. září. Zhruba 40 procent pochybuje o oficiálních tvrzeních o kontaktech s mimozemšťany, atentátu na Johna F. Kennedyho či globálním oteplování. Konspirátoři však nyní vytáhli do útoku. Jejich cílem jsou rodiny obětí šílených střelců.

Mike Cronk je 48letý Američan, který v říjnu pomáhal postřeleným lidem na koncertě v Las Vegas. Během největší masové střelby v amerických dějinách zemřelo 58 lidí, včetně muže, kterého Cronk držel v náručí a snažil se zachránit jeho život.

Jeho příběh je známý. Na internetu ho nazývali hrdinou. Pro mnohé byl ale podvodník. Tucty videí na YouTube tvrdily, že byl jen hercem najatým na roli oběti. „Kolik ti zaplatili? Jak se cítíš být součástí hoaxu?“ ptali se ho ti, kteří nevěří, že se v Las Vegas skutečně střílelo.

Po dvou měsících od masakru se konspirační videa dostala do popředí internetu. Mohou za to algoritmy Googlu a YouTube. Při vyhledávání Cronkova jména vám automaticky nabízejí slova actor (herec) a fake (falešný).

Podobný příběh zažil také Andy Parker. Otce televizní reportérky Alison, kterou střelec zavraždil v roce 2015 během ranního vysílání, bombardovali konspirátoři, kteří věřili, že smrt své dcery jen sehrál, aby podpořil zpřísnění zákona o držení zbraní. Jako důkaz uváděli videa o jeho herecké minulosti, které na YouTube publikoval krátce před vraždou.

„Bylo to jak roj kobylek,“ popisuje situaci, která se kolem události strhla. Vlna zasáhla i jeho ženu. Té vyčítali, že nadace, kterou po smrti dcery založila, má sloužit jen k tomu, aby její manžel vydělal peníze. „Nezáleží mi na tom, co říkají o mně, ale nechte nadaci na pokoji. Nechte moji dceru na pokoji,“ rozčiloval se Andy.

Za vírou v konspirace může stát neschopnost přijmout rizika současné doby. „Představa, že můžete jít na koncert a mohou vás tam zastřelit je něco, čemu nechcete věřit. Ochraňujete vlastní pocit bezpečí,“ domnívá se Colleen Seifert, profesor psychologie na Michiganské univerzitě.

Studie založená na dopisech čtenářů velkých amerických novin mezi lety 1890 a 2010 zjistila, že počet konspiračních teorií se nezvětšuje. Internet ale urychlil jejich šíření mezi lidmi. Podle nedávného průzkumu věří více než polovina Američanů konspiračním teoriím o 11. září.

„Je velice těžké konspirační teorie vyvrátit. Všechno, co lidé řeknou proti konspiraci, je označeno za její součást,“ vysvětluje Jan-Willem van Prooijen, psycholog na Vrije Universiteit v nizozemském Amsterdamu.

Paradoxem je, že někteří konspirátoři později obrátí a svých činů litují. To je případ Amy Hallasové, 44leté ženy z Pittsburghu. Ta útočila na rodinu Bradena Matejky, který zahynul při atentátu v Las Vegas. Na Facebooku je osočovala vulgárními nadávkami.

Později ale tvrdila, že jen hledala odpověď na otázky. „Cítím se špatně. Jsou to lidé jako všichni ostatní. Kdo jsem já, abych je nazývala takovými jmény,“ litovala svých vulgarit. „Pokud bych se jim mohla omluvit, udělala bych to.“

Celá věc má ale ještě jeden rozměr. Internetoví giganti si dlouhodobě neví rady s fenoménem falešných zpráv, nyní navíc nedovedou ochránit rodiny pozůstalých před lživými příspěvky o jejich blízkých. Algoritmy Googlu konspirátorům přímo nahrávají.

Podle Parkera by měl YouTube platit tým lidí, který takové věci bude mazat. V říjnu o tom mluvil s vedením Googlu a směrem k budoucnosti je optimistický. Mluvčí Youtube navíc prohlásil, že stovky konspiračních videí již smazal a v činnosti hodlá pokračovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud