Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komisař OSN zkritizoval jednání amerických úřadů za oddělování dětí od rodičů

Komisař OSN zkritizoval jednání amerických úřadů za oddělování dětí od rodičů

Spojené státy by měly okamžitě přestat rozdělovat rodiny migrantů, které překročily hranice s Mexikem. Vyzval k tomu dnes vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. V posledních šesti týdnech podle něj oddělily americké imigrační úřady od rodičů téměř 2000 dětí. Husajn kritizoval rovněž migrační politiku Maďarska.

Snaha odradit rodiče od imigrace do jakékoli země odebráním jejich dětí je podle Husajna „hanebná“ a „krutá“.

 

Vysoký komisař OSN pro lidská práva kritizoval rovněž situaci v Sýrii, Barmě, Nikaragui, Venezuele, Izraeli, Severní Koreji, Kašmíru, o který se sváří Indie s Pákistánem, ale například i v Maďarsku, které podle něj kriminalizuje pomoc uprchlíkům.

Husajn si stěžoval rovněž na neochotu některých zemí umožnit pracovníkům jeho úřadu vyšetřování. Například Čína podle něj za posledních pět let ignorovala 15 žádostí o spolupráci.

Jordánský princ Zajd Raad Husajn svou kritiku poměrů v některých členských zemích OSN přednesl u příležitosti zahájení pravidelného zasedání Rady OSN pro lidská práva. Ve funkci vysokého komisaře to byl pro Husajna proslov poslední, v srpnu mu totiž skončí mandát.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link