Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komise prověřující vztahy Trumpa a Kremlu připomíná Pata a Mata. Nemá ani jednoho zkušeného vyšetřovatele

Komise prověřující vztahy Trumpa a Kremlu připomíná Pata a Mata. Nemá ani jednoho zkušeného vyšetřovatele

Tříměsíční vyšetřování americké senátní komise ohledně vztahů Ruska a prezidentského týmu Donalda Trumpa připomíná víc než co jiného frašku. Panel nemá žádné řádné zaměstnance, kteří by se tématu věnovali na plný úvazek, a vyšetřovací komise tak po čtvrt roce ani nezačala pořádně pracovat, uvádí server Daily Beast.

Podle serveru je panel vyšetřující napojení Donalda Trumpa na moskevské struktury během prezidentské volby ještě bezzubější, než byly některé komise notoricky známé pro svou nečinnost. Například komisi, která vyšetřovala údajné mučení pod dohledem CIA, trvalo léta, než dospěla k jakémukoliv závěru – a současné vyšetřování je ještě pomalejší. Otázkou zůstává, zda je vyšetřování pomalé kvůli neschopnosti senátorů, nebo zda je někdo účelově někdo brzdí.

Daily Beast s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování uvádí, že vyšetřovací komise má zatím jen sedm pracovníků, kteří se aféře věnují na poloviční úvazek. Ani jeden z nich však nemá zkušenosti z vyšetřováním podobných případů či právní vzdělání a většina z nich nemá ani zaměření na Ruskou federaci. Navíc nebyla vyslechnuta ani jedna klíčová postava celé aféry.

„Nevím, jak chtějí v této věci jakkoliv pokročit bez toho, aby měli k dispozici trénované vyšetřovatele a prokurátory. V ideálním případě byste k prošetření takovýchto případů potřebovali někoho, kdo má zkušenosti v oblasti zpravodajství a trestním řízení. Navíc by ti zaměstnanci měli vědět, jak funguje kontrašpionáž,“ říká Scott Horton, právník se specializací na bývalý Sovětský svaz.

„K pořádnému prošetření byste potřebovali minimálně tucet vysoce kvalifikovaných pracovníků, kteří se tomu budou věnovat na plný úvazek. Nemyslím si, že současné vyšetřování povede k nějakým kvalitním výsledkům,“ dodává Horton.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744