Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kompro na Trumpa: Kdo je autor výbušné zprávy a kde se skrývá?

Kompro na Trumpa: Kdo je autor výbušné zprávy a kde se skrývá?

Aféra kolem zprávy, podle které ruské tajné služby disponují citlivými informacemi o budoucím americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, pokračuje. Britská média nyní uvádí, že domnělý autor dokumentu, bývalý agent MI6 Christopher Steel z obav o své bezpečí raději s rodinou opustil rezidenci v Surrey.  

Pouhé dvě stránky obrátily dvaapadesátiletému Christopheru Steelovi život vzhůru nohama. Dosud žil bývalý agent MI6 spokojeně s manželkou a čtyřmi dětmi ve vile v Surrey poblíž Londýna, kam se dle svědectví sousedů měl nastěhovat zhruba před osmnácti měsíci. Poté, co se jeho jméno coby autora výbušného materiálu o budoucím americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi objevilo v médiích, však dostal strach a raději „vyklidil scénu“. „Bál se o svoji bezpečnost a o bezpečnost své rodiny,“ uvedl pro The Telegraph údajný Steelův přítel.

Svědectví Steelových sousedů naznačují, že někdejší agent se zřejmě hodně obával důsledků, které by pro něho mohl mít uveřejněný materiál o Trumpovi. Dům za jeden a půl milionu britských liber údajně opouštěl tak rychle, že za sebou nezhasnul ani světla.

„Říkal, že bude pryč několik dnů a požádal mě, abych se mu postaral o kočky,“ okomentoval náhlý Steelův odjezd pro ostrovní média jeden ze sousedů. „Neříkal nic o tom, kam se chystá, kdy se vrátí,“ dodal s tím, že si nicméně na Steelovi nevšiml ničeho zvláštního. „Vypadal normálně,“ tvrdí jeho soused.

Kde se nyní Steel nachází, není známo. Zdroje z MI6 pro Daily Mirror naznačily, že Steel mohl být kvůli obavám odvezen na nějaké bezpečné místo v jiné zemi.

Výbušný materiál o Trumpovi

Steel dlouhá léta působil v řadách britských tajných služeb. Podíval se například do Paříže, v devadesátých letech byl vyslán na misi do Moskvy. Obor neopustil ani poté, co odešel do výslužby. Od roku 2009 společně s dalším někdejším agentem Christopherem Burrowsem provozuje soukromou zpravodajskou agenturu Orbis Business Intelligence Ltd. Právě tu si měli v průběhu stranických primárek najmout Trumpovi republikánští konkurenti, aby prozkoumala podnikatelovy vazby na Rusko. Když Trump získal republikánskou nominaci, pokračovali údajně v práci pro tým Hillary Clintonové.

Podle New Yorku Times nemusel Steel kvůli sbírání materiálů jezdit osobně do Ruska. Stačilo mu prý oslovit kontakty, které si tam udělal jako agent MI6. Nashromážděné informace se v podobě dvoustránkové přílohy k tajné pětatřicetistránkové zprávě amerických tajných služeb o údajném ruském zasahování do prezidentských voleb v USA, dostaly i do rukou Donalda Trumpa, který je označil za falešné.  

V materiálu se píše, že ruské tajné služby zachytily budoucího amerického prezidenta při kontroverzních sexuálních praktikách. Britský zpravodajec poukazuje také na vazby mezi zástupci Kremlu a lidmi kolem Donalda Trumpa. Ruské tajné služby prý Trumpovi roky dodávaly informace o politických oponentech.

Americké zpravodajské služby věrohodnost a přesnost tvrzení prozatím nepotvrdily, ani nevyvrátily. Ve zpravodajských kruzích má nicméně Steel pověst vynikajícího profesionála, jehož závěry lze považovat za věrohodné. „Chris je zkušený a vysoce uznávaný profesionál. Není to ten typ člověka, který roznáší drby,“ uvedl pro The Guardian někdejší britský úředník, který se se Steelem zná 25 let.

Další důkazy o Trumpově kompromitaci?

Korespondent BBC Paul Wood mezitím přišel s tvrzením, že Steel zřejmě nebyl jediný, který věděl o existenci kompromitujících materiálů ruských tajných služeb na Trumpa. Nejmenovaný člověk z americké zpravodajské komunity mu prý sdělil, že nejméně jedna z východoevropských zpravodajských služeb měla podezření, že Rusové disponují kompromitujícími materiály na budoucího amerického prezidenta.

„Je pochopitelně velmi těžké se něco dozvědět od lidí z amerických tajných služeb. Porušují právo, když s vámi mluví,“ podotkl zpravodaj BBC. „Ale požádal jsem člověka s kontakty na CIA, aby se zeptal. V odpovědi jsem se dozvěděl, že údajně existuje několik nahrávek, zvukových i obrazových, které zachycují Trumpa v několika dnech na několika místech v Moskvě a Petrohradě,“ podělil se Wood o informace.

Zárověň ale zdůraznil, že by nikdo neměl věřit nějaké informaci jen proto, že s ní přišel agent. „Ale CIA informace od bývalého britského agenta považovala za věrohodné, a proto s nimi také minulý týden seznámila končícího prezidenta Baracka Obamu, jeho nástupce ve funkci Donalda Trumpa i přední činitele Kongresu. Dokonce i republikáni hovoří o vyšetřování a vím, že lidé z Demokratické strany mluví o impeachmentu,“ zmínil Wood.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1