Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Koncentrační tábor i rejdiště pirátů. Ostrov Sentosa, kde se Trump setká s Kimem, má temnou minulost

Koncentrační tábor i rejdiště pirátů. Ostrov Sentosa, kde se Trump setká s Kimem, má temnou minulost

Singapurský ostrov Sentosa, který se má 12. června stát dějištěm historického summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una, je v současnosti známý především jako luxusní letovisko. V minulosti byly ale ostrov a okolní vody rejdištěm pirátů a za druhé světové války se zde nacházel zajatecký tábor.

Ostrov Sentosa o rozloze pěti kilometrů čtverečních se nachází v těsné blízkosti hlavního singapurského ostrova, se kterým je spojen mostem. Na němž je cesta pro pěší, silnice pro automobilovou dopravu a visutá dráha. Kromě toho se lze na ostrov dostat také kabinovou lanovkou. Právě díky tomuto omezenému přístupu nabízí ostrov bezpečné podmínky pro summit.

Na Sentosu, jeden z 63 singapurských ostrovů, přijíždí podle místních úřadů ročně téměř 20 milionů turistů, kteří směřují hlavně za písečnými plážemi. Na ostrově, který se pyšní těmi nejprestižnějšími singapurskými rezidenčními čtvrtěmi a nejdražšími hotely, je také vyhlášený golfový klub se dvěma hřišti, kasino, soukromá přístaviště pro jachty a menší lodě, několik restaurací oceněných michelinskými hvězdami či zábavní park americké filmové společnosti Universal Studios.

Singapurské úřady vymezily na ostrově speciální zónu, která zahrnuje pětihvězdičkový hotel Capella, kde se bude jednání Trumpa s Kimem podle Bílého domu konat. Kde budou nejvyšší představitelé USA a KLDR bydlet, zatím není jasné, na ostrově Sentosa to ale patrně nebude. Podle BBC Trump pravděpodobně zvolí hotel Shangri-La, kde již dříve američtí prezidenti nocovali. Kim bude zřejmě pobývat v hotelu St Regis Singapore, napsal singapurský list Straits Times. Oba hotely se nacházejí na hlavním singapurském ostrově poblíž známé nákupní třídy Orchard Road.

Hotelový komplex Capella, který návštěvníkům nabízí 112 ubytovacích jednotek, od pokojů za 500 dolarů na noc (10.800 Kč) až po třípokojovou koloniální vilu se soukromým bazénem za 7500 dolarů na noc (162.500 Kč). Komplex je uhnízděn uprostřed zahrad a tropického deštného lesa. Navrhla ho firma známého britského architekta Normana Fostera a zahrnuje několik majestátních budov z koloniální éry.

Zaměstnanci Bílého domu si objekt prohlédli předem; zástupce personálního ředitele Bílého domu Joe Hagin a další představitelé tady bydleli, když připravovali podrobnosti k summitu.

Pro konání summitu má ostrov i příhodný název, Sentosa totiž v malajštině znamená „mír a klid“. Server BBC ovšem připomíná, že lokalita má svou temnou část historie. Singapur, který se nachází na hlavní námořní cestě mezi Indií a Čínou, byl již před obdobím britské koloniální nadvlády vzkvétajícím obchodním centrem. Právě to však do těchto končin lákalo také piráty.

Za druhé světové války, v roce 1942, obsadila Singapur japonská armáda; britská koloniální posádka zaskočená útokem Japonců se po několikadenním boji vzdala. Okupační síly v následujících letech povraždily tisíce lidí. Mezi dějišti masakrů byly i pláže na ostrově Sentosa. Na ostrově byl také japonský zajatecký tábor, v němž bylo zadržováno na 400 spojeneckých vojáků.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1