Koncentrační tábor i rejdiště pirátů. Ostrov Sentosa, kde se Trump setká s Kimem, má temnou minulost | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Koncentrační tábor i rejdiště pirátů. Ostrov Sentosa, kde se Trump setká s Kimem, má temnou minulost

Koncentrační tábor i rejdiště pirátů. Ostrov Sentosa, kde se Trump setká s Kimem, má temnou minulost

Singapurský ostrov Sentosa, který se má 12. června stát dějištěm historického summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una, je v současnosti známý především jako luxusní letovisko. V minulosti byly ale ostrov a okolní vody rejdištěm pirátů a za druhé světové války se zde nacházel zajatecký tábor.

Ostrov Sentosa o rozloze pěti kilometrů čtverečních se nachází v těsné blízkosti hlavního singapurského ostrova, se kterým je spojen mostem. Na němž je cesta pro pěší, silnice pro automobilovou dopravu a visutá dráha. Kromě toho se lze na ostrov dostat také kabinovou lanovkou. Právě díky tomuto omezenému přístupu nabízí ostrov bezpečné podmínky pro summit.

Na Sentosu, jeden z 63 singapurských ostrovů, přijíždí podle místních úřadů ročně téměř 20 milionů turistů, kteří směřují hlavně za písečnými plážemi. Na ostrově, který se pyšní těmi nejprestižnějšími singapurskými rezidenčními čtvrtěmi a nejdražšími hotely, je také vyhlášený golfový klub se dvěma hřišti, kasino, soukromá přístaviště pro jachty a menší lodě, několik restaurací oceněných michelinskými hvězdami či zábavní park americké filmové společnosti Universal Studios.

Singapurské úřady vymezily na ostrově speciální zónu, která zahrnuje pětihvězdičkový hotel Capella, kde se bude jednání Trumpa s Kimem podle Bílého domu konat. Kde budou nejvyšší představitelé USA a KLDR bydlet, zatím není jasné, na ostrově Sentosa to ale patrně nebude. Podle BBC Trump pravděpodobně zvolí hotel Shangri-La, kde již dříve američtí prezidenti nocovali. Kim bude zřejmě pobývat v hotelu St Regis Singapore, napsal singapurský list Straits Times. Oba hotely se nacházejí na hlavním singapurském ostrově poblíž známé nákupní třídy Orchard Road.

Hotelový komplex Capella, který návštěvníkům nabízí 112 ubytovacích jednotek, od pokojů za 500 dolarů na noc (10.800 Kč) až po třípokojovou koloniální vilu se soukromým bazénem za 7500 dolarů na noc (162.500 Kč). Komplex je uhnízděn uprostřed zahrad a tropického deštného lesa. Navrhla ho firma známého britského architekta Normana Fostera a zahrnuje několik majestátních budov z koloniální éry.

Zaměstnanci Bílého domu si objekt prohlédli předem; zástupce personálního ředitele Bílého domu Joe Hagin a další představitelé tady bydleli, když připravovali podrobnosti k summitu.

Pro konání summitu má ostrov i příhodný název, Sentosa totiž v malajštině znamená „mír a klid“. Server BBC ovšem připomíná, že lokalita má svou temnou část historie. Singapur, který se nachází na hlavní námořní cestě mezi Indií a Čínou, byl již před obdobím britské koloniální nadvlády vzkvétajícím obchodním centrem. Právě to však do těchto končin lákalo také piráty.

Za druhé světové války, v roce 1942, obsadila Singapur japonská armáda; britská koloniální posádka zaskočená útokem Japonců se po několikadenním boji vzdala. Okupační síly v následujících letech povraždily tisíce lidí. Mezi dějišti masakrů byly i pláže na ostrově Sentosa. Na ostrově byl také japonský zajatecký tábor, v němž bylo zadržováno na 400 spojeneckých vojáků.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.