Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec cestovních pasů. Austrálie je chce do roku 2020 nahradit detekcí obličeje

Konec cestovních pasů. Austrálie je chce do roku 2020 nahradit detekcí obličeje

Už za tři roky by cestující na australských letištích vůbec nemuseli ve svých příručních zavazadlech hledat pas, aby ho předložili letištní kontrole. Austrálie je chce jako vůbec první vláda na světě nahradit automatickým skenováním obličeje.

Pro někoho zlý sen a depresivní sci-fi, pro jiného přirozený vývoj - místo pracovníků letištní kontroly elektronické stanice. Na australských letištích by tímto způsobem mělo být kolem roku 2020 kontrolováno 90 procent cestujících.

Elektronické stanice by tak místo papírových pasů skenovaly obličej, oční duhovku nebo otisky prstů. Austrálie si od automatického zpracování slibuje, že zjednoduší proces pro cestující a zároveň uvolní pohraniční síly, aby se mohly zabývat jinými problémy vedoucími k zajištění bezpečnosti australských hranic.

Oddělení pro migraci a ochranu hranic začne plán realizovat už tento rok, tak aby Austrálie mohla unikátní systém zavést jako vůbec první země na světě. Tamní vláda si chce nový systém nejprve vyzkoušet na letišti v Canbeře, zde by měl být zaveden už letos v červenci, větší letiště pak čeká přechod na elektronické skenování obličeje v listopadu.

Přes pochybnosti kritiků tamní vláda věří, že termín stihne. V zemi totiž už deset let funguje systém SmartGates, který umožňuje elektronické skenování pasů. A právě od tohoto úspěchu se chce Canberra odpíchnout.

Zrušení kontroly cestovních dokladů je nejambicióznější iniciativou projektu Seamless Traveller, který australská vláda vyhlásila v roce 2015. Na realizování cílů v rámci projektu by Austrálie měla ze státní kasy vynaložit celkem 94 milionů dolarů. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link