Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec Chodorkovského Otevřeného Ruska. Stranu zasáhla policejní razie a oficiální zákaz

Konec Chodorkovského Otevřeného Ruska. Stranu zasáhla policejní razie a oficiální zákaz

Moskva zakázala činnost opozičního hnutí Otevřené Rusko, které v exilu založil někdejší nejbohatší Rus a odpůrce Kremlu Michail Chodorkovskij. Generální prokuratura uvedla, že organizace je v Rusku nežádoucí, odpoledne pak policie v sídle hnutí provedla razii.

Činnost Otevřeného Ruska ruské úřady zakázaly jen několik dní před demonstracemi, které hnutí do ruských měst svolalo na tento víkend. Jejich smyslem měl být protest proti prezidentu Vladimiru Putinovi spojený s výzvami k jeho odstoupení. Sám Chodorkovskij na sociálních sítích napsal, že právě připravované demonstrace jsou důvodem spěšného rozhodnutí ruských prokurátorů.

Hnutí na svém webu oznámilo, že asi 15 příslušníků bezpečnostních policejních jednotek OMON dnes odpoledne vniklo do jeho sídla s tím, že nikdo důvod této razie nesdělil. Přítomným policisté nejprve zakázali telefonovat a pak jim nařídili kanceláře opustit.

O něco později Otevřené Rusko informovalo, že policisté zabavili typografické zařízení a přibližně 100 000 letáků s heslem „Máme toho dost“, které byly připravené na chystaný protest. Informace doplnily fotografie dokumentující zásah.

Na základě verdiktu generální prokuratury se nyní Otevřené Rusko ocitne na seznamu zahraničních a mezinárodních organizací, jejichž činnost je v Rusku nežádoucí. Tento seznam spravuje ministerstvo spravedlnosti a podle agentury Interfax je na něm k dnešnímu dni sedm subjektů.

Podle ruských zákonů „nežádoucí organizace“ nesmějí v Rusku vykonávat žádnou činnost, což se mimo jiné týká finančních převodů a nakládání s jiným majetkem. Pokud někteří členové organizace zákaz poruší, hrozí jim až šest let vězení. Za demonstrace nepovolené místními úřady mohou být navíc lidé postiženi pokutami a administrativními tresty, v případě opakovaného porušování i vězením.

Chodorkovskij si odpykal deset let v ruském vězení za údajné finanční podvody a obří krádeže ropy. V roce 2013 byl na základě Putinovy milosti propuštěn a odjel do západní Evropy, kde nyní žije. Své věznění považuje za politickou mstu režimu. Kreml dodnes veřejně prohlašuje, že Chodorkovskij není žádný politik, ale „obyčejný zloděj“.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link