Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec Clintonové? Trump stahuje náskok své soupeřky

Konec Clintonové? Trump stahuje náskok své soupeřky
 

Je to impuls, na který republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump čekal měsíce. Průzkum televizní stanice ABC a deníku The Washington Post ho poprvé od letošního května posunul na cestě do Bílého domu do role favorita. V ostatních ale stále zaostává.

Týden před prezidentskými volbami vede podle amerických médií Donald Trump nad Hillary Clintonovou o jedno procento. To, že se statistická chyba pohybuje v rozmezí tří procentních bodů, radost ani sebevědomí jeho týmu nijak nesráží.

„Memento je na naší straně, Donald Trump vede podle posledních průzkumů napříč zemí,“ řekl Trumpův kandidát na viceprezidenta Mike Pence na kampani ve Philadelphii.

Průzkum probíhal v době, kdy už naplno vypukl nový skandál okolo emailů Trumpovy demokratické rivalky Hillary Clintonové. Jejich obsah Američani neznali. To, že se jimi zabývá FBI, už ale věděli. Takto silný dopad na voličskou základnu měla aféra jen v případě jednoho průzkumu. V ostatních si bývalá ministryně zahraničí mírně pohoršila, vedení ale neztratila. V některých si drží náskok i o devět procent. Podle analytického webu Fivethirtyeight má pak stále šanci na celkové vítězství 71 procent.

 

„Memento je na naší straně, Donald Trump vede podle posledních průzkumů napříč zemí."
Mike Pence

Nervozita v okolí Hillary Clintonové
Klid a nadhled, který by se u takového vedení dal očekávat, ale u demokratů rozhodně nepanuje. Po znovuotevření emailové aféry teď FBI zasadila Clintonové další ránu. Na svých stránkách zveřejnila dokumenty z vyšetřování milosti, kterou její manžel v poslední den svého mandátu v roce 2001 udělil bývalému sponzorovi Demokratické strany a finančníkovi Marku Richovi. Političtí rivalové tehdy Billa Clintona nařkli z korupce.

Kdo je Mark Rich
Americko-belgický obchodník, který vydělal na arabském embargu na vývozu ropy do Spojených států. Obchodoval s Jižní Afrikou v době apartheidu, iráckým diktátorem Saddámem Husajnem nebo Sovětským svazem. Později uspěl i na trhu s nemovitostmi, díky kterému se dostal i do Česka. Jeho společnost Marc Rich Real Estate (dnes Glencore) se tu podílela například na výstavbě Paláce Karlín nebo Corso Karlín. V 80. letech ho Spojené státy obvinily z rozsáhlých daňových úniků, Rich proto utekl do Švýcarska a léta figuroval na seznamu nejhledanějších osob FBI. V roce 2001 mu Bill Clinton udělil milost.

 

Samotné vyšetřování milosti je léta uzavřené, FBI proti bývalému prezidentu v této souvislosti nikdy nevznesla žádné obvinění. Silně cenzurovaných 129 stran teď úřad vydal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Demokratický tábor ale načasování vidí jako politický útok.

„Pokud tu není lhůta pro zákon o svobodném přístupu k informacím, pak je to zvláštní," reagoval na svém twitterovém účtu mluvčí kampaně Hillary Clintonové Brian Fallon. „Bude teď FBI zveřejňovat dokumenty o diskriminaci v Trumpových bytech v 70. letech?"

 

 

Tým okolo Clintonové také poukazuje na to, že zatímco případů vyšetřování v rodině demokratické kandidátky těsně před volbami přibývá, o kauzách spojených s Donaldem Trumpem úřad mlčí. Šéfu FBI Jamese Comeymu konkrétně vyčítá, že nezveřejňuje informace o údajném napojení bývalého šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta na Kreml.

Kdo je Paul Manafort
Americký lobbista a konzultant, který pomáhal v prezidentské kampani Geraldu Fordovi, Ronaldu Reaganovi, Georgi H. W. Bushovi a naposledy Donaldu Trumpovi. V letech 2007 až 2012 působil v roli politického poradce na Ukrajině. Právě zatyto služby měl podle amerického tisku a ukrajinské protikorupční agentury pobírat peníze od bývalého prezidenta Viktora Janukovyče. V souvislosti s jeho údajným napojením na ruského prezidenta Vladimira Putina proti němu FBI spustila vyšetřování. Z pozice Trumpova poradce rezignoval v srpnu 2016.

Donald Trump a ženy
Hillary Clintonová se teď pozornost znovu snaží strhnout na téma, které její pozici upevnilo po první prezidentské debatě – vztahu Donalda Trumpa k ženám. Na jejích posledních kampaních ji doprovází bývalá Miss Universe Alicia Machadová, kterou newyorkský miliardář v minulosti nazval Miss Piggy neboli Miss Prasátko. Trumpa společně profilují jako muže, který ženy opakovaně uráží a šikanuje. Tuto nálepku se snaží prosadit i v televizní kampani, kterou Clintonová ve víru posledních afér nově spustila i ve státech, kde si do teď byla vítězstvím jistá – v Coloradu, Virginii, Novém Mexiku a Michiganu.

Reklamní kampaň Hillary Clintonové

 

Déjà vu na politické mapě
Přestože je Donald Trump kandidátem, jakého američtí voliči nezažili, mapa současných volebních preferencí zas tak nová není. Při pohledu na průzkumy v jednotlivých státech, tak jak je prezentuje server Fivethirthyeight, připomíná rozložení sil nápadně situaci z roku 2012. Donald Trump vede ve všech státech, kde před čtyřmi lety zvítězil Mitt Romney. Hillary Clintová pak v těch, kde uspěl současný prezident Barack Obama, snad jen s výjimkou Iowy. To by k blízkosti Bílého domu znovu posunovalo Hillary Clintonovou, tedy pokud se během následujících sedmi dnů něco zásadně nezmění.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1