Články odjinud

Konec etiopsko-eritrejského konfliktu: Státy dnes podepsaly mírovou dohodu

Konec etiopsko-eritrejského konfliktu: Státy dnes podepsaly mírovou dohodu

Představitelé Etiopie a Eritreje dnes v eritrejské metropoli Asmara podepsali deklaraci, která oficiálně uzavřela pohraniční válku mezi těmito sousedící státy, informovalo eritrejské ministerstvo informací. V roce 1998 mezi oběma státy vypukla dvouletá válka a vzájemné vztahy následně zatěžoval vleklý hraniční spor; nyní se však Addis Abeba s Asmarou sbližují.

„Válečný stav mezi dvěma zeměmi skončil,“ citovalo z mírové dohody na twitteru eritrejské ministerstvo informací. Dohoda byla podepsána den poté, co se etiopský premiér Abiy Ahmed a eritrejský prezident Isjas Afewerki usnesli na obnovení diplomatických vztahů. Etiopie a Eritrea se dnes také dohodli na obnovení mezistátních letů, znovuotevření ambasád a společném rozvoji přístavů.

Dvaačtyřicetiletý Abiy Ahmed se úřadu ujal v dubnu a okamžitě začal prosazovat reformy. Rychlé přijetí mírové dohody byl jeden z jeho nejvýznamnějších i nejpřekvapivějších kroků. Premiér nechal také propustit vězněné novináře a členy opozice, otevírá státem řízenou ekonomiku a povolil odblokování mnoha webových stránek.

Ahmed před měsícem překvapivě oznámil, že přijímá mírovou dohodu o ukončení pohraniční války. Eritrea a Etiopie od jejího vypuknutí v roce 1998 neudržovaly diplomatické styky. Ahmed byl osobně účastníkem bojů.

Etiopsko-eritrejský konflikt byl jedním z nejdelších v Africe. Odhaduje se, že během něj zahynulo 80.000 lidí. Boje sice ustaly v roce 2000, ale obě strany udržovaly podél sporné hranice vojáky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud