Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec klasickým dálničním známkám? Brusel chystá změny, úlevy čekají na auta s nízkými emisemi

Konec klasickým dálničním známkám? Brusel chystá změny, úlevy čekají na auta s nízkými emisemi

Poplatky za dálniční známky v závislosti na počtu ujetých kilometrů, elektronické mýtné s možností nákupu po celé EU a slevy pro automobily s nízkými emisemi. To jsou změny, které v příštích letech plánuje pro osobní i nákladní dopravu zavést Evropská komise. S konkrétními legislativními návrhy by měla přijít v nejbližší době.

Česká republika, Rakousko, Bulharsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Německo se budou muset rozloučit s dosavadním systémem zpoplatňování dálnic, který se opírá o počet dní. Nový systém zpoplatnění, který má začít platit v roce 2023, bude záviset na počtu ujetých kilometrů. Píše se to v návrzích, které unikly z legislativního balíčku o čisté, spojené a konkurenceschopné mobilitě Evropské komise. 

Změny zasáhnou i kamionovou dopravu a vybírání poplatků za užívání dálnic v dalších osmi zemích EU. Patří k nim Švédsko, Litva, Lotyšsko, Dánsko, Rumunsko, Bulharsko, Nizozemsko, Belgie a také Spojené království, které se ale chystá z EU vystoupit v roce 2019.

Důvodem, proč Evropská komise přichází se společnými pravidly, je ochrana životního prostředí. Věří totiž, že pokud bude řidič zvažovat nákup dálniční známky v závislosti na plánované ujeté vzdálenosti, stráví na silnici méně času, než v případě, pokud by měl časově omezenou vinětu.

Komisařka, která má na starosti dopravu, by dnes měla také oznámit, že dálniční známky by v EU měly být elektronické. Řidičům by to mělo umožnit rychlý nákup vinět po celé EU, bez toho aniž by za ně musely platit na hranicích další příplatky.

S citelnou slevou při nákupu známky mohou podle návrhu počítat řidiči kamionů, jejichž auta neprodukují škodlivé emise. Z návrhu vyplývá, že by se jejich cena mohla snížit až o 75 %.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1