Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec legendy? Rusko chce kvůli nehodě Alexandrovců vyřadit sovětské letouny

Konec legendy? Rusko chce kvůli nehodě Alexandrovců  vyřadit sovětské letouny

Ruské úřady zatím nevydaly konečnou verzi vyšetřování zřícení vojenského letounu Tu-154 u Soči, při kterém krátce po startu zemřelo 92 osob, včetně části vojenského pěveckého souboru Alexandrovci. Ministr obrany Sergej Šojgu ale mluví o vyřazení zastaralých sovětských letadel ze služby.

Opatření by mělo postihnout nejen letadla typu Tu-154, které havarovalo 25. prosince krátce po startu ze Soči, ale také typy Tu-134 a Il-62. Ministr obrany vydal pokyny, aby se zodpovědné úřady začaly zabývat možností vyřazení těchto strojů ze služby.

„V současnosti probíhají jednání s představiteli průmyslu, aby bylo možné stanovit optimální nahrazení těchto strojů,“ citovala ruská tisková agentura TASS deník Kommersant, který informaci s odvoláním na zdroje přímo z ministerstva přinesl. Podle listu se zodpovědné orgány snaží vytvořit plán, jak stažené letouny nahradit, zahrnující i výrobu nových strojů.

„Letouny Tupolev Tu-134 by mohly být nahrazeny stroji Suchoj Superjet 100 pro krátký dolet, Tu-154 a Iljušin Il-62 pak typem Tu-214 s dlouhým doletem. Armáda se v současnosti touto problematikou zabývá,“ cituje TASS zdroj z oblasti průmyslu.

Podle Kommersantu zatím nebylo stanovené datum, do kterého by se měl ruský letecký park obnovit. Jisté by naopak mělo být, že si chce federace v rámci tohoto kroku vystačit výhradně s letouny domácí produkce. TASS rovněž uvádí, že důvodem pro jednání o modernizaci armádních strojů je prosincová nehoda letounu s Alexandrovci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744