Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec Mugabeho éry: Zimbabwe čekají na konci července parlamentní a prezidentské volby

Konec Mugabeho éry: Zimbabwe čekají na konci července parlamentní a prezidentské volby

V Zimbabwe se 30. července uskuteční volby, v nichž nebude poprvé za poslední desetiletí kandidovat Robert Mugabe, kterého loni v listopadu po 37 letech u moci donutila k rezignaci rozsáhlá armádní operace. Nový prezident Mnangagwa slibuje svobodné a spravedlivé volby.

Poprvé po dvaceti letech také nebude mezi kandidáty dlouholetý vůdce opozice Morgan Tsvangirai, který v únoru ve věku 65 let podlehl rakovině. Hlavní opoziční stranu Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) povede do voleb 40letý Nelson Chamisa, který nedávno slíbil, že v případě svého zvolení vyhostí ze země čínské investory.

Vedle prezidentských a parlamentních voleb se na konci července uskuteční i volby komunální. Datum druhého kola prezidentských voleb bylo stanoveno na 8. září. "Neustále říkáme, že uspořádáme svobodné a spravedlivé volby a tento závazek naplňujeme," napsal v úterý na twitteru Mnangagwa.

Na regulérnost hlasování budou poprvé od roku 2002 dohlížet pozorovatelé vyslaní Evropskou unií. Podle agentury AFP se na tom v úterý dohodli představitelé Bruselu a Harare. Nový režim v Zimbabwe se snaží obnovit vazby se Západem a k pozorování voleb pozval například i zástupce britského Společenství. Zimbabwe tento spolek bývalých britských kolonií v roce 2003 opustilo, Mnangagwa ale nedávno podal oficiální žádost o opětovné přijetí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1