Konec Mugabeho éry: Zimbabwe čekají na konci července parlamentní a prezidentské volby | info.cz

Články odjinud

Konec Mugabeho éry: Zimbabwe čekají na konci července parlamentní a prezidentské volby

V Zimbabwe se 30. července uskuteční volby, v nichž nebude poprvé za poslední desetiletí kandidovat Robert Mugabe, kterého loni v listopadu po 37 letech u moci donutila k rezignaci rozsáhlá armádní operace. Nový prezident Mnangagwa slibuje svobodné a spravedlivé volby.

Poprvé po dvaceti letech také nebude mezi kandidáty dlouholetý vůdce opozice Morgan Tsvangirai, který v únoru ve věku 65 let podlehl rakovině. Hlavní opoziční stranu Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) povede do voleb 40letý Nelson Chamisa, který nedávno slíbil, že v případě svého zvolení vyhostí ze země čínské investory.

Vedle prezidentských a parlamentních voleb se na konci července uskuteční i volby komunální. Datum druhého kola prezidentských voleb bylo stanoveno na 8. září. "Neustále říkáme, že uspořádáme svobodné a spravedlivé volby a tento závazek naplňujeme," napsal v úterý na twitteru Mnangagwa.

Na regulérnost hlasování budou poprvé od roku 2002 dohlížet pozorovatelé vyslaní Evropskou unií. Podle agentury AFP se na tom v úterý dohodli představitelé Bruselu a Harare. Nový režim v Zimbabwe se snaží obnovit vazby se Západem a k pozorování voleb pozval například i zástupce britského Společenství. Zimbabwe tento spolek bývalých britských kolonií v roce 2003 opustilo, Mnangagwa ale nedávno podal oficiální žádost o opětovné přijetí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud