Konec Mugabeho éry: Zimbabwe čekají na konci července parlamentní a prezidentské volby | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec Mugabeho éry: Zimbabwe čekají na konci července parlamentní a prezidentské volby

Konec Mugabeho éry: Zimbabwe čekají na konci července parlamentní a prezidentské volby

V Zimbabwe se 30. července uskuteční volby, v nichž nebude poprvé za poslední desetiletí kandidovat Robert Mugabe, kterého loni v listopadu po 37 letech u moci donutila k rezignaci rozsáhlá armádní operace. Nový prezident Mnangagwa slibuje svobodné a spravedlivé volby.

Poprvé po dvaceti letech také nebude mezi kandidáty dlouholetý vůdce opozice Morgan Tsvangirai, který v únoru ve věku 65 let podlehl rakovině. Hlavní opoziční stranu Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) povede do voleb 40letý Nelson Chamisa, který nedávno slíbil, že v případě svého zvolení vyhostí ze země čínské investory.

Vedle prezidentských a parlamentních voleb se na konci července uskuteční i volby komunální. Datum druhého kola prezidentských voleb bylo stanoveno na 8. září. "Neustále říkáme, že uspořádáme svobodné a spravedlivé volby a tento závazek naplňujeme," napsal v úterý na twitteru Mnangagwa.

Na regulérnost hlasování budou poprvé od roku 2002 dohlížet pozorovatelé vyslaní Evropskou unií. Podle agentury AFP se na tom v úterý dohodli představitelé Bruselu a Harare. Nový režim v Zimbabwe se snaží obnovit vazby se Západem a k pozorování voleb pozval například i zástupce britského Společenství. Zimbabwe tento spolek bývalých britských kolonií v roce 2003 opustilo, Mnangagwa ale nedávno podal oficiální žádost o opětovné přijetí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.