Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec neoblíbeného Hollanda? Pravicová opozice se ve Francii pokusí o nemožné

Konec neoblíbeného Hollanda? Pravicová opozice se ve Francii pokusí o nemožné
 

Opoziční poslanci chtějí prezidenta odstranit z funkce, protože podle nich vyzradil novinářům utajované bezpečnostní informace. Objevily se v nedávno vydané knize rozhovorů s názvem Prezident by tohle říkat neměl.

Bude to drama bez patřičného napětí. Pravicová opozice ve Francii neskrývá rozhořčení nad knihou rozhovorů, které hlava státu vedla v posledních pěti letech s dvojicí novinářů. Mezi řádky jsou prý i ty, které by veřejnost rozhodně vidět neměla – utajované informace, ke kterým se má dostat jen úzký okruh lidí.

Desítky zákonodárců už zaslaly vládě podnět k sesazení neoblíbeného socialistického prezidenta. „Vážně porušil bezpečnostní utajení," řekl podle BBC iniciátor snah o odvolání Pierre Lellouche z řad Republikánů, který byl státním tajemníkem pro evropské záležitosti a předsedou Parlamentního shromáždění NATO.

Opozice ale ve svém úsilí takřka jistě neuspěje, nemá totiž dost hlasů a proces odvolání je složitý, upozornily francouzský deník Libération a týdeník L´Express.

Opozice bude muset počkat

Francie má přitom před volbami a v nich Hollande dost možná vůbec nebude kandidovat – osobně to ještě neoznámil, ale s ohledem na svoji současnou popularitu by vstupoval do nerovného boje.

Co řekl Hollande?
Prezident podle BBC mimo jiné přiznal, že osobně nařídil zavraždění čtyř „nepřátel státu“, zřejmě radikálů na Blízkém východě. Hovořil také o „příliš mnoha“ přistěhovalcích a „problému“ s islámem. Soudy jsou podle něj plné „zbabělců“ a intelektuálové „neprojevují velký zájem o ideu Francie“. Fotbalisté zase prý potřebují „dovyvinout mozek“. Svého předchůdce a rivala Nicolase Sarkozyho označil Hollande za „mini de Gaulla“ a „králíčka Duracell“. Levicoví rebelové jsou podle socialistického prezidenta „dav idiotů“ a Zelení „cynická osina v zadku“. (Zdroj: ČTK)

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1