Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec nevraživosti? Trump prý už nebude drtit Clintonovou s její e-mailovou aférou

Konec nevraživosti? Trump prý už nebude drtit Clintonovou s její e-mailovou aférou

Kauza s využíváním soukromého e-mailového serveru pro tajnou pracovní korespondenci byla pro Hillary Clintonou před volbami největší přítěží a Donald Trump jí to rád připomínal. Teď už se k tématu údajně vracet nebude. V televizi MSNBC to prohlásila šéfka Trumpovy kampaně.

Podle řady názorů je to jeden z hlavních důvodů, které stojí za prohrou Clintonové – kauza nezodpovědného nakládání s tajnou pracovní korespondencí se jí vracela jako bumerang. Ať už přičiněním FBI a jejího šéfa, který si pak vyslechl nařčení, že ovlivnil volby, nebo díky samotnému Donaldu Trumpovi. Ten si mocnou zbraň proti své oponentce nemohl nechat ujít.

Příkladem může být říjnová druhá předvolební debata. „Pokud zvítězím, dám ministrovi spravedlnosti instrukce, aby vašemu případu věnoval speciálního prokurátora,“ řekl tehdy Trump.

Tomu je teď zřejmě konec. Jak na stanici MSNBC prohlásila šéfka Trumpova štábu Kellyanne Conwayová, budoucí prezident už o další vyšetřování Clintonové usilovat nebude. Chce jí prý naopak pomoci, aby jí aféra přestala pronásledovat. „Myslím, že když zvolený prezident prohlásí něco takového ještě před inaugurací, je to silný signál,“ řekla Conwayová.

Neznamená to ale, že kauza sama zázračně zmizí. Jak Conwayová sama připomněla, někdejší první dáma musí vědět, že ji řada Američanů stále nepovažuje za čestnou a důvěryhodnou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1