Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec selfie z fronty. Moskva vojákům zatrhne exhibici na sociálních sítích

Konec selfie z fronty. Moskva vojákům zatrhne exhibici na sociálních sítích

Fotit se při každodenních činnostech a snímky pak vystavovat na sociálních sítích, je už po celém světě běžné a nevyhýbá se to ani ruské armádě. Touha vojáků ukázat známým, co právě dělají, se však může lehce vymstít, pokud by snímky odhalovaly něco, co mělo nepříteli zůstat skryto. Ruské ministerstvo obrany se proto rozhodlo, že nebezpečnému trendu udělá přítrž a vypracovalo zákon, který zveřejňování příspěvků na sociálních sítích a blozích vojákům výslovně zakazuje. Podle agentury TASS by měl vstoupit v platnost už v lednu 2018.

Nový zákon podle BBC říká, že fotografie, videa a další materiály zveřejněné na internetu mohou odhalit detaily, které mohou nepříteli usnadnit boj. Nebezpečí tkví například v automatické geolokaci v mobilním telefonu, díky které může druhá strana zjistit aktuální polohu ruské jednotky.

Moskva však nepřichází s návrhem zákona jen tak pro nic za nic. Příspěvky zveřejněné na sociálních sítích ruských vojáků už totiž v minulosti nadělaly paseku.

Například v červenci 2014 ruský voják Michail Čugunov zveřejnil na Twitteru fotku zachycující kolonu armádních vozidel směřujících na Ukrajinu. V příspěvku se nezapomněl pochlubit, že konvoj právě veze rakety Grad proruským rebelům operujícím na východě Ukrajiny. Tehdy přitom Moskva popírala, že by zde ruští vojáci operovali.

Podobných případů však bylo zaznamenáno mnohem víc. Příspěvky ruských vojáků například pomohly při práci skupině nezávislých žurnalistů známé jako Bellingcat, která pátrala po vinících sestřelení malajského letounu MH17 nad Ukrajinou. Zdrojem jí přitom byly právě příspěvky na ruské síti VKontakte, na Twitteru nebo YouTube.  

720p 480p 360p 240p
Saša Dolar

„Věřte tomu nebo ne, ruská 53. protivzdušná brigáda má na sociálních sítích svou stránku, kam přispívají i vojáci,“ podivoval se před nedávnem sám zakladatel skupiny Bellingcat Elliot Higgins.

Rusko může uklidnit fakt, že není jediné, které má se zveřejňováním citlivých informací na sociálních sítích vlastními vojáky problém. Nebezpečný trend totiž znepokojuje i ukrajinskou armádu. „Byly zaznamenány případy, kdy byly odhaleny pozice, což pak vedlo k aktivnímu ostřelování,“ postěžoval si v roce 2015 pro Kyiv Post Dmytro Podvorčanský z ukrajinského pluku Dnipro-1.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1