Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec selfie z fronty. Moskva vojákům zatrhne exhibici na sociálních sítích

Konec selfie z fronty. Moskva vojákům zatrhne exhibici na sociálních sítích

Fotit se při každodenních činnostech a snímky pak vystavovat na sociálních sítích, je už po celém světě běžné a nevyhýbá se to ani ruské armádě. Touha vojáků ukázat známým, co právě dělají, se však může lehce vymstít, pokud by snímky odhalovaly něco, co mělo nepříteli zůstat skryto. Ruské ministerstvo obrany se proto rozhodlo, že nebezpečnému trendu udělá přítrž a vypracovalo zákon, který zveřejňování příspěvků na sociálních sítích a blozích vojákům výslovně zakazuje. Podle agentury TASS by měl vstoupit v platnost už v lednu 2018.

Nový zákon podle BBC říká, že fotografie, videa a další materiály zveřejněné na internetu mohou odhalit detaily, které mohou nepříteli usnadnit boj. Nebezpečí tkví například v automatické geolokaci v mobilním telefonu, díky které může druhá strana zjistit aktuální polohu ruské jednotky.

Moskva však nepřichází s návrhem zákona jen tak pro nic za nic. Příspěvky zveřejněné na sociálních sítích ruských vojáků už totiž v minulosti nadělaly paseku.

Například v červenci 2014 ruský voják Michail Čugunov zveřejnil na Twitteru fotku zachycující kolonu armádních vozidel směřujících na Ukrajinu. V příspěvku se nezapomněl pochlubit, že konvoj právě veze rakety Grad proruským rebelům operujícím na východě Ukrajiny. Tehdy přitom Moskva popírala, že by zde ruští vojáci operovali.

Podobných případů však bylo zaznamenáno mnohem víc. Příspěvky ruských vojáků například pomohly při práci skupině nezávislých žurnalistů známé jako Bellingcat, která pátrala po vinících sestřelení malajského letounu MH17 nad Ukrajinou. Zdrojem jí přitom byly právě příspěvky na ruské síti VKontakte, na Twitteru nebo YouTube.  

720p 480p 360p 240p
Saša Dolar

„Věřte tomu nebo ne, ruská 53. protivzdušná brigáda má na sociálních sítích svou stránku, kam přispívají i vojáci,“ podivoval se před nedávnem sám zakladatel skupiny Bellingcat Elliot Higgins.

Rusko může uklidnit fakt, že není jediné, které má se zveřejňováním citlivých informací na sociálních sítích vlastními vojáky problém. Nebezpečný trend totiž znepokojuje i ukrajinskou armádu. „Byly zaznamenány případy, kdy byly odhaleny pozice, což pak vedlo k aktivnímu ostřelování,“ postěžoval si v roce 2015 pro Kyiv Post Dmytro Podvorčanský z ukrajinského pluku Dnipro-1.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1