Konec selfie z fronty. Moskva vojákům zatrhne exhibici na sociálních sítích | info.cz

Články odjinud

Konec selfie z fronty. Moskva vojákům zatrhne exhibici na sociálních sítích

Fotit se při každodenních činnostech a snímky pak vystavovat na sociálních sítích, je už po celém světě běžné a nevyhýbá se to ani ruské armádě. Touha vojáků ukázat známým, co právě dělají, se však může lehce vymstít, pokud by snímky odhalovaly něco, co mělo nepříteli zůstat skryto. Ruské ministerstvo obrany se proto rozhodlo, že nebezpečnému trendu udělá přítrž a vypracovalo zákon, který zveřejňování příspěvků na sociálních sítích a blozích vojákům výslovně zakazuje. Podle agentury TASS by měl vstoupit v platnost už v lednu 2018.

Nový zákon podle BBC říká, že fotografie, videa a další materiály zveřejněné na internetu mohou odhalit detaily, které mohou nepříteli usnadnit boj. Nebezpečí tkví například v automatické geolokaci v mobilním telefonu, díky které může druhá strana zjistit aktuální polohu ruské jednotky.

Moskva však nepřichází s návrhem zákona jen tak pro nic za nic. Příspěvky zveřejněné na sociálních sítích ruských vojáků už totiž v minulosti nadělaly paseku.

Například v červenci 2014 ruský voják Michail Čugunov zveřejnil na Twitteru fotku zachycující kolonu armádních vozidel směřujících na Ukrajinu. V příspěvku se nezapomněl pochlubit, že konvoj právě veze rakety Grad proruským rebelům operujícím na východě Ukrajiny. Tehdy přitom Moskva popírala, že by zde ruští vojáci operovali.

Podobných případů však bylo zaznamenáno mnohem víc. Příspěvky ruských vojáků například pomohly při práci skupině nezávislých žurnalistů známé jako Bellingcat, která pátrala po vinících sestřelení malajského letounu MH17 nad Ukrajinou. Zdrojem jí přitom byly právě příspěvky na ruské síti VKontakte, na Twitteru nebo YouTube.  

Saša Dolar autor: Info.cz

„Věřte tomu nebo ne, ruská 53. protivzdušná brigáda má na sociálních sítích svou stránku, kam přispívají i vojáci,“ podivoval se před nedávnem sám zakladatel skupiny Bellingcat Elliot Higgins.

Rusko může uklidnit fakt, že není jediné, které má se zveřejňováním citlivých informací na sociálních sítích vlastními vojáky problém. Nebezpečný trend totiž znepokojuje i ukrajinskou armádu. „Byly zaznamenány případy, kdy byly odhaleny pozice, což pak vedlo k aktivnímu ostřelování,“ postěžoval si v roce 2015 pro Kyiv Post Dmytro Podvorčanský z ukrajinského pluku Dnipro-1.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud