Konec střelby v Kašmíru: Zástupci indické a pákistánské armády se dohodli na příměří | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec střelby v Kašmíru: Zástupci indické a pákistánské armády se dohodli na příměří

Konec střelby v Kašmíru: Zástupci indické a pákistánské armády se dohodli na příměří

Zástupci indie a pákistánu se dohodli na zastavení dělostřelecké palby přes společnou hranici v Kašmíru, o který Pákistán a Indie vedou spor. Střelba si tento měsíc vyžádala životy několika vojáků i civilistů.

Pákistánská armáda v komuniké uvedla, že obě strany se prostřednictvím zvláštní horké linky domluvily, že budou plně respektovat dohodu o příměří z roku 2003. Chtějí tak „zlepšit současnou situaci, zajistit mír a ulevit civilistům žijícím podél hranice“.

Kašmír je rozdělen mezi jaderné velmoci Indii a Pákistán, které o ně od získání nezávislosti na Británii v roce 1947 svedly tři války. Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde vyznavači islámu tvoří většinu.

Mezi oběma rivaly platí od roku 2003 příměří, ale obě země je často porušují. V oblasti mnoho let existují i separatistické bojůvky. Při různých střetech už zemřelo asi 68.000 lidí, většinou z řad civilistů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.