Články odjinud

Konec Trumpova otloukánka. Prezident se s Tillersonem hádal o KLDR, jeho pozici podkopával

Konec Trumpova otloukánka. Prezident se s Tillersonem hádal o KLDR, jeho pozici podkopával

Jejich společné působení provázely dlouhodobé rozpory. Zkušení diplomaté říkali, že nepamatují časy, kdy by prezident tak moc podkopával svého ministra zahraničí. Přesto Donald Trump odmítal, že by uvažoval o odvolání šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona. V úterý tak učinil. Tillersona nahradil dosavadním šéfem CIA Mikem Pompeem. Tillerson oznámil, že svůj úřad předá ještě dnes svému náměstkovi Johnu Sullivanovi. Z funkce pak oficiálně odejde k 31. březnu. Poté odejde z politiky.

Donald Trump zvolil k ohlášení změny na postu ministra zahraničí svůj oblíbený komunikační kanál – Twitter. Práci Rexe Tillersona ocenil, ve vyjádřeních pro americká média ale dodal, že oba měli na různé věci odlišné názory.

„Nepřemýšleli jsme stejně. S Mikem Pompeem máme podobný myšlenkový proces,“ komentoval Trump.

„Nejdůležitější je zajistit hladký přechod v čele diplomacie v době, kdy země nadále čelí důležitým výzvám v politice i národní bezpečnosti,“ uvedl později Tillerson.

Právě dlouhodobé tenze mezi prezidentem a ministrem zahraničí byly důvodem, kvůli kterým se o Tillersonově konci spekulovalo již od loňského léta. Trump ale informace amerických médií odmítal a označoval je za šíření falešných zpráv. Ještě v prosinci na Twitter napsal, že i přes neshody velice dobře spolupracují.

 

Třecí plochy: Severní Korea a Írán

Jedním z hlavních bodů, na kterých se Trump s Tillersonem neshodovali, byla otázka řešení severokorejské krize. Zatímco ministr zahraničí prosazoval diplomatické řešení problému, prezident se často nezdráhal ostrých prohlášení.

„Pokud bude Severní Korea Spojeným státům vyhrožovat, stihne ji ohnivá zloba, jakou svět neviděl,“ pravil Trump po zveřejnění informací o výrazném pokroku jaderného programu komunistické technologie. Tillersonovi prezident jindy vzkázal, že ztrácí čas jednáním s „Malým rakeťákem“.

Když se Trump rozhodl přijmout nabídku k jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, s ministrem zahraničí to nekonzultoval. „Učinil to rozhodnutí sám,“ řekl Tillerson. Ten navíc dodal, že k přímému setkání vede ještě dlouhá cesta.

Severní Korea ale nebyla jedinou záležitostí, na níž se dvojice rozcházela. Rozdílné názory měli například také na dohodu o íránském jaderném programu. Tu uzavřela ještě administrativa Baracka Obamy a Trump ji kritizoval. Prohlásil, že je to nejhorší dohoda, jakou kdy svět viděl.

Rezignujte, vyzývali Tillersona

Tillerson naopak po Trumpovi chtěl, aby ji dodržel. Stejně tak požadoval, aby Trump na summitu Severoatlantické aliance ujistil spojence, že jim USA v případě potřeby přijdou na pomoc. To loni v květnu prezident neudělal. Učinil tak až o pár týdnů později po vlně kritiky.

Ministr zahraničí se také distancoval od Trumpových výroků po útoku v Charlottesville, kde příznivec krajní pravice najel autem do davu demonstrantů a zabil jednu ženu. Trump tehdy za viníky tragédie označoval obě strany.

Nevraživost se zřejmě přenášela i na osobní úroveň. CNN informovala, že Tillerson měl loni v červnu Trumpa označit za debila. Ministr to ani nepotvrdil, ani nepopřel.

Trump pozici svého ministra zahraničí podrýval. Američtí spojenci kvůli zmíněným rozepřím nevěděli, který z hlasů ve Washingtonu reprezentuje reálnou politiku Spojených států. I proto zkušení diplomaté vyzývali Tillersona k rezignaci.

Další v řadě odchodů

Ministr zahraničí svoji funkci opustil až nyní. A způsob, jakým k tomu došlo, byl podivuhodný. Personální šéf Bílého domu John Kelly měl Tillersonovi o jeho odvolání říct už minulý týden, nespecifikoval však, kdy k němu dojde. Mluvčí ministerstva po prezidentově rozhodnutí řekl, že Tillerson s Trumpem vůbec nemluvil, nezná důvod a ve funkci by zůstal. Bílý dům posléze mluvčího odvolal také.

 

Tillerson se tak zařadil mezi další osoby z blízkého prezidentova okolí, které v Trumpově týmu skončily předčasně. Už dříve odešel kvůli stykům s tehdejším ruským velvyslancem hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn. Trump se zbavil také hlavního stratéga Bílého domu Steva Bannona. Asi největší kontroverze vyvolalo odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho. 

Zatím posledním odchodem byla rezignace hlavního ekonomického poradce Garyho Cohna, který podle médií opustil Bílý dům kvůli nesouhlasu se zavedením cel na dovoz hliníku a oceli.

 

Články odjinud