Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec Trumpova otloukánka. Prezident se s Tillersonem hádal o KLDR, jeho pozici podkopával

Konec Trumpova otloukánka. Prezident se s Tillersonem hádal o KLDR, jeho pozici podkopával

Jejich společné působení provázely dlouhodobé rozpory. Zkušení diplomaté říkali, že nepamatují časy, kdy by prezident tak moc podkopával svého ministra zahraničí. Přesto Donald Trump odmítal, že by uvažoval o odvolání šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona. V úterý tak učinil. Tillersona nahradil dosavadním šéfem CIA Mikem Pompeem. Tillerson oznámil, že svůj úřad předá ještě dnes svému náměstkovi Johnu Sullivanovi. Z funkce pak oficiálně odejde k 31. březnu. Poté odejde z politiky.

Donald Trump zvolil k ohlášení změny na postu ministra zahraničí svůj oblíbený komunikační kanál – Twitter. Práci Rexe Tillersona ocenil, ve vyjádřeních pro americká média ale dodal, že oba měli na různé věci odlišné názory.

„Nepřemýšleli jsme stejně. S Mikem Pompeem máme podobný myšlenkový proces,“ komentoval Trump.

„Nejdůležitější je zajistit hladký přechod v čele diplomacie v době, kdy země nadále čelí důležitým výzvám v politice i národní bezpečnosti,“ uvedl později Tillerson.

Právě dlouhodobé tenze mezi prezidentem a ministrem zahraničí byly důvodem, kvůli kterým se o Tillersonově konci spekulovalo již od loňského léta. Trump ale informace amerických médií odmítal a označoval je za šíření falešných zpráv. Ještě v prosinci na Twitter napsal, že i přes neshody velice dobře spolupracují.

 

Třecí plochy: Severní Korea a Írán

Jedním z hlavních bodů, na kterých se Trump s Tillersonem neshodovali, byla otázka řešení severokorejské krize. Zatímco ministr zahraničí prosazoval diplomatické řešení problému, prezident se často nezdráhal ostrých prohlášení.

„Pokud bude Severní Korea Spojeným státům vyhrožovat, stihne ji ohnivá zloba, jakou svět neviděl,“ pravil Trump po zveřejnění informací o výrazném pokroku jaderného programu komunistické technologie. Tillersonovi prezident jindy vzkázal, že ztrácí čas jednáním s „Malým rakeťákem“.

Když se Trump rozhodl přijmout nabídku k jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, s ministrem zahraničí to nekonzultoval. „Učinil to rozhodnutí sám,“ řekl Tillerson. Ten navíc dodal, že k přímému setkání vede ještě dlouhá cesta.

Severní Korea ale nebyla jedinou záležitostí, na níž se dvojice rozcházela. Rozdílné názory měli například také na dohodu o íránském jaderném programu. Tu uzavřela ještě administrativa Baracka Obamy a Trump ji kritizoval. Prohlásil, že je to nejhorší dohoda, jakou kdy svět viděl.

Rezignujte, vyzývali Tillersona

Tillerson naopak po Trumpovi chtěl, aby ji dodržel. Stejně tak požadoval, aby Trump na summitu Severoatlantické aliance ujistil spojence, že jim USA v případě potřeby přijdou na pomoc. To loni v květnu prezident neudělal. Učinil tak až o pár týdnů později po vlně kritiky.

Ministr zahraničí se také distancoval od Trumpových výroků po útoku v Charlottesville, kde příznivec krajní pravice najel autem do davu demonstrantů a zabil jednu ženu. Trump tehdy za viníky tragédie označoval obě strany.

Nevraživost se zřejmě přenášela i na osobní úroveň. CNN informovala, že Tillerson měl loni v červnu Trumpa označit za debila. Ministr to ani nepotvrdil, ani nepopřel.

Trump pozici svého ministra zahraničí podrýval. Američtí spojenci kvůli zmíněným rozepřím nevěděli, který z hlasů ve Washingtonu reprezentuje reálnou politiku Spojených států. I proto zkušení diplomaté vyzývali Tillersona k rezignaci.

Další v řadě odchodů

Ministr zahraničí svoji funkci opustil až nyní. A způsob, jakým k tomu došlo, byl podivuhodný. Personální šéf Bílého domu John Kelly měl Tillersonovi o jeho odvolání říct už minulý týden, nespecifikoval však, kdy k němu dojde. Mluvčí ministerstva po prezidentově rozhodnutí řekl, že Tillerson s Trumpem vůbec nemluvil, nezná důvod a ve funkci by zůstal. Bílý dům posléze mluvčího odvolal také.

 

Tillerson se tak zařadil mezi další osoby z blízkého prezidentova okolí, které v Trumpově týmu skončily předčasně. Už dříve odešel kvůli stykům s tehdejším ruským velvyslancem hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn. Trump se zbavil také hlavního stratéga Bílého domu Steva Bannona. Asi největší kontroverze vyvolalo odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho. 

Zatím posledním odchodem byla rezignace hlavního ekonomického poradce Garyho Cohna, který podle médií opustil Bílý dům kvůli nesouhlasu se zavedením cel na dovoz hliníku a oceli.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1